Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Tarım ve Hayvancılık / Zirai İlaçlar Yerine El İle Tozlaşmanın, Kakao Verimini ve Çiftçilerin Gelirini Artırdığı İspatlandı

Zirai İlaçlar Yerine El İle Tozlaşmanın, Kakao Verimini ve Çiftçilerin Gelirini Artırdığı İspatlandı

Dünya pazarında önemli ölçüde talebi olan kakao ve üretimindeki verimlilik araştırmaları konusunda bilim adamlarının da dikkatini çekmiş durumda. Göttingen Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, Endonezya tarımsal ormancılık sistemlerinde çoğaltılmış bir saha denemesinde pestisit, gübre ve manuel tozlaşma kullanımının göreceli önemini araştırdı. Sonuç: hem kakao veriminde hem de çiftçilik gelirinde bir artış elde edildi. Fakat ilginç olan, bu verim tarım ilaçları ile değil, manuel tozlaşma ile elde edildi. Yapılan çalışmanın makalesi, Agriculture, Ecosystems and Environment dergisinde yayımlandı.

Zirai İlaçlar Yerine El İle Tozlaşmanın, Kakao Verimini ve Çiftçilerin Gelirini Artırdığı Keşfedildi 1

Kakao, meyvesini üretmek için böcekler tarafından çapraz tozlaşmaya ihtiyaç duyar. Küçük melezler, sinekler veya eşekarısı tarafından doğal tozlaşmanın nasıl teşvik edileceği belirsizdir. Aslında, ana tozlaştırıcıların gerçek kimliği henüz keşfedilmemiştir. Yapılan çalışmalarda doğal koşullarda çiçeklerin yüzde 90’ından fazlası böcekler tarafından ziyaret edilmediği ve meyve vermediği görüldü. Bu sonuçlar tarım kimyasalları ile geleneksel tarımsal yoğunlaştırma her zaman ileriye dönük en iyi yol olmadığının aslında bir ispatı niteliğinde.

Zirai İlaçlar Yerine El İle Tozlaşmanın, Kakao Verimini ve Çiftçilerin Gelirini Artırdığı Keşfedildi 3

Endonezya’daki Palu Tadulako Üniversitesi’ndeki bilim adamları, elle tozlaşmanın kakao ağaçlarının verimini %161 artırdığını keşfettiler. Bu sonuç el ile tozlaşma maliyetleri düşüldükten sonra, küçük çiftçiler için gelirde yüzde 69’luk bir artış anlamına gelmekte. Yapılan çalışmalarda daha fazla pestisit ve gübre kullanmak verimi artırmadığı da kanıtlandı.

Zirai İlaçlar Yerine El İle Tozlaşmanın, Kakao Verimini ve Çiftçilerin Gelirini Artırdığı Keşfedildi 2

Göttingen Üniversitesi, Agroekoloji Bölümü’nde doktora öğrencisi ve makalenin ilk yazarı Manuel Toledo-Hernández: “Sonuçlarımız, biyolojik süreçleri teşvik ederek veya manuel tozlaşma gibi yenilikçi teknikler kullanarak agroekolojik yoğunlaştırmanın nasıl başarılı olabileceğini gösteriyor. Yetersiz tozlaşma nedeniyle daha düşük hasat, tropik bölgelerde ve ılıman enlemlerde birçok mahsul üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu, üretimi artırmaya yönelik gelecekteki çabalarda çok daha fazla dikkate alınmalıdır” dedi. Çalışma, Agroekoloji Başkanı Profesör Teja Tscharntke ve şu anda Çin’deki Westlake Üniversitesi’nde bulunan Profesör Thomas C. Wanger tarafından da desteklenmekte ve denetlenmekte.

Makale: Hand pollination, not pesticides or fertilizers, increases cocoa yields and farmer income. Agriculture, Ecosystems & Environment, 2020; 304: 107160 DOI: 10.1016/j.agee.2020.107160

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.