Salı , Haziran 22 2021
Ana Sayfa / Tarım ve Hayvancılık / Z Kuşağının Önemli Bir Kısmı Laboratuvarda Yetiştirilen Etleri Yemeyi Düşünmüyor

Z Kuşağının Önemli Bir Kısmı Laboratuvarda Yetiştirilen Etleri Yemeyi Düşünmüyor

Mahalledeki yeni çocuklar Z kuşağı, 1995-2015 yılları arasında doğan küresel olarak 2 milyar insanı kapsayan önemli bir tüketici grubu.

8 Eylül 2020’de Frontiers in Nutrition dergisinde yayımlanan, Sydney Üniversitesi ve Curtin Üniversitesi tarafından Avustralya’da yapılan yeni araştırma, çevre ve hayvan refahı için büyük bir endişe duymasına rağmen Z Kuşağının yüzde 72’sinin kültürlü eti kabul etmeye hazır olmadığını ortaya koydu. (Kültürlü et; son yıllarda hayvan hücrelerinin in vitro hücre kültürleriyle laboratuvar ortamında yetiştirilmesiyle elde edilen alternatif bir et türüdür.)

Z Kuşağı Laboratuvarda Yetiştirilen Etleri Yemeye Hazır Değil

Araştırmada, yeni et alternatifi için isteksiz olmalarına rağmen, Z kuşağının yüzde 41’i daha sürdürülebilir gıda seçeneklerine geçiş ve hayvan refahını iyileştirme ihtiyacı nedeniyle bu türün uygun bir besin kaynağı olabileceğine inanmakta. Katılımcıların yüzde 59’u, özellikle geleneksel hayvancılık çiftçiliğinin çevresel etkileri konusunda endişeliyken, çoğu bu etkilerin ne olduğu konusunda net değil.

Dr. Bogueva: “İn vitro et ve diğer alternatifler, sera emisyonlarını azaltmaya yardımcı olabildikleri ve daha iyi hayvan refahı koşullarına yol açabilecekleri için önemli. Bununla birlikte, kültürlenmiş et, çiftlik hayvanlarına dayalı proteinlerin yerini alacaksa, duygusal ve entelektüel olarak Z kuşağına hitap etmesi gerekecektir. Kararsızlık fiziksel görünümünden kaynaklanıyor olabilir” dedi.

Z Kuşağının Kültürlenmiş Etle İlgili Endişeleri

Z Kuşağı Laboratuvarda Yetiştirilen Etleri Yemeye Hazır Değil 3Çalışma boyunca toplumsal kaygılar da yaygındı ve çok sayıda katılımcı kültürlü et yemenin cinsiyet ve ulusal kimlik algılarıyla çelişeceği konusunda endişeliydi.

Dr Bogueva: “Z kuşağı, Avustralya’nın kaliteli bir çiftlik hayvanı ve et tedarikçisi olarak itibarına değer veriyor ve çoğu geleneksel et yemeyi erkeklik ve Avustralya kültürel kimlik kavramlarına yakından bağlı olarak görüyor” dedi.

Bir kısım katılımcı hayvan refahı konusunda endişeliyken, bazıları kültür etini zenginler ve güçlüler tarafından düzenlenen bir komplo olarak gördüğünü ve bu et türünü tüketmemeye kararlı olduklarını ifade ettiler. Bazı katılımcılar da kültürlü etin çevresel olarak sürdürülebilir bir seçenek olup olmadığından emin olmadığını söyledi.

Z Kuşağı Laboratuvarda Yetiştirilen Etleri Yemeye Hazır Değil 4

Z Kuşağının Kültürlü Ete Yönelik Beş Ana Tutumu

  • Ankete katılanların yüzde 17’si, kültürlü et de dahil olmak üzere tüm alternatifleri, kimyasal olarak üretilmiş ve yoğun şekilde işlenmiş olarak görerek reddetti.
  • Yüzde 11’i, vejetaryen beslenmeye sadık kalacaklarını söyleyerek, meyve ve sebze tüketiminin artması lehine tüm alternatifleri reddetti.
  • Yüzde 35’i kültürlenmiş etleri ve yenilebilir böcekleri reddetti, ancak “kulağa daha doğal geldikleri” ve “normal oldukları için” bitki bazlı alternatifleri kabul etti.
  • Yüzde 28, kültürlenmiş etin kabul edilebilir olduğuna veya teknolojide uzmanlaşılabilirse muhtemelen kabul edilebilir olduğuna inanıyor.
  • Beşinci bir grup (yüzde 9) yenilebilir böcekleri kabul etti ancak kültürlenmiş eti çok yapay olduğu ve böcekler gibi doğal olmadığı için reddetti.

Makale: Cultured Meat and Australia’s Generation Z. Frontiers in Nutrition, 2020; 7 DOI: 10.3389/fnut.2020.00148

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.