Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Sağlık ve Tıp / Yoğun Tarım ve Hayvancılık Uygulamaları Salgın Hastalık Riskini Arttırabilir

Yoğun Tarım ve Hayvancılık Uygulamaları Salgın Hastalık Riskini Arttırabilir

Aşırı antibiyotik kullanımı, yüksek hayvan sayısı ve yoğun tarımdan kaynaklanan düşük genetik çeşitlilik hayvan patojenlerinin insanlara bulaşma riskini arttırmakta.

İngiliz bilim adamları öncülüğünde yapılan yeni araştırmaya göre, antibiyotiklerin aşırı kullanımı, yüksek hayvan sayıları ve yoğun tarım tekniklerinin neden olduğu düşük genetik çeşitlilik, patojenlerin önemli bir halk sağlığı riski haline dönüşme olasılığını artırmakta.

Bath ve Sheffield Üniversiteleri tarafından yönetilen proje kapsamında uluslararası bir araştırma grubu, yüksek gelirli ülkelerde gastroenteritin önde gelen nedeni olan sığır tarafından taşınan bir bakteri olan Campylobacter jejuni’nin evrimini araştırdı.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayın yapan araştırmacılar, patojenin genetik evrimini bakterinin sığırlara özgü suşları üzerinden incelediler ve bakterinin ortaya çıkışının 20. yüzyıldaki sığır sayısında dramatik artış ile paralellik gösterdiğini tespit ettiler.

Yoğun Tarım ve Hayvancılık Uygulamaları

Çalışmanın yazarları; sığır anatomisi, fizyolojisi ve diyetindeki değişikliklerin genel gen ve sığır spesifik suşları arasında gen transferini tetiklediğini ileri sürdüler. Ayrıca bu durumun bakterilerin insanları enfekte etmesini daha kolay hale getirip önemli bir halk sağlığı sorununu tetikleyebileceğini ifade ettiler.

Campylobacter’in Özellikleri:

  • Bakterinin kontamine et ve kümes hayvanlarını tüketen insanlara transfer yeteneği bulunmakta.
  • İnsanlarda kanlı ishale neden olabilir.
  • Tifo, kolera veya E.coli kadar tehlikeli olmasa da, altta yatan sağlık sorunları olan hastalarda ciddi hastalıklara ve kalıcı hasara neden olabilir.
  • Her 7 kişiden yaklaşık biri hayatının bir noktasında enfeksiyon geçirir.
  • E.coli, Salmonella ve listeria’nın toplamından üç kat daha fazla vakaya neden olabilir.
  • Tavuk, domuz, sığır ve vahşi hayvanların dışkısında taşınabilir.
  • Campylobacter’in dünya çapında %20 sığır dışkısında bulunduğu tahmin edilmektedir.
  • Böcek, tarımda kullanımları nedeniyle antibiyotiklere karşı çok dayanıklıdır.

Araştırmacılar hayvanların küresel olarak artan hareketiyle birleşen yoğun tarım uygulamalarının, bakterilerin ticaret ağları aracılığıyla küresel olarak yayılması için mükemmel bir ortam sağlamakta olduğunu ifade ettiler.

Ayrıca Bath Üniversitesi Milner Evrim Merkezi’nden Profesör Sam Sheppard şunları söyledi: “Dünyada her biri yaklaşık 30 kg gübre üreten tahmini 1,5 milyar sığır var; bunların yaklaşık yüzde 20’si Campylobacter taşıyorsa, bu büyük bir potansiyel halk sağlığı riskidir. Son yıllarda, vahşi hayvanlardan insanlara geçen birkaç virüs ve patojenik bakteri oldu: maymunlarda HIV başladı; H5N1 kuşlardan geldi; şimdi Covid-19’un yarasalardan geldiğinden şüpheleniliyor. Çalışmamız çevresel değişimin ve çiftlik hayvanlarıyla artan temasın bakteriyel enfeksiyonların insanlara da geçmesine neden olduğunu gösteriyor. Bu, tarım yöntemleri konusunda daha sorumlu olmak için bir uyandırma çağrısıdır.”

Kaynak: University of Bath. “Intensive farming increases risk of epidemics.” ScienceDaily.

Editör Notu: Bu tarz bakteri ve virüslerin doğal olarak veya laboratuvar müdahaleleri ile etkisinin artırılarak ortaya çıkmış olabileceği üzerine farklı görüşte olan bilimsel çalışmaların da bulunduğunu ifade etmekte fayda var. Bu vesileyle belli bir konuda fikir sahibi olabilmek için farklı görüşteki çalışmaları incelemenin önemini tekrar vurgulamak isterim.

Kişisel bir öngörü olarak da, yakında sığır ve kümes hayvanlarının etlerinin tüketimi konusunda çokça tartışmanın ortaya çıkacağını düşünmekteyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.