Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Asırlık Kağıt Endüstrisi Katı Yakıtların Eldesi İçin Yeni Bir Kaynak Olmaya Aday

Asırlık Kağıt Endüstrisi Katı Yakıtların Eldesi İçin Yeni Bir Kaynak Olmaya Aday

Yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yapılan araştırmalarda yüksek teknoloji ihtiva eden alanlardan, düşük teknoloji ihtiva eden alanlara kadar birçok araştırma yapılmaktadır. Son günlerde düşük teknoloji alanına giren kağıt üretim endüstrisinin, alternatif enerji kaynağı alarak yeniden işler hale gelebileceği düşünülmekte.

Yıllanmış Kağıt Endüstrisi Katı Yakıtların Eldesi İçin Yeni Bir Kaynak Olabilir
Kağıt Endüstrisi Katı Yakıtların Eldesi İçin Yeni Bir Kaynak Olmaya Aday

Kağıt üretiminin son aşamasında ortaya çıkan ağaç liflerinin, diğer atıkların ve bu atıkların doğaya salınmasının problemlere neden olabileceğini bilinmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda bu ve benzeri atıkların yakıt ve gübre olarak kullanılabileceği ortaya konulmuştur. Chinnathan Areeprasert, Peitao Zhao ve çalışma arkadaşlarının geliştirdiği Subcritical Hydrothermal Treatment (HTT) tekniğiyle, daha önceden sıcaklık ve basınç ile ortadan kaldırılmaya çalışılan bu atıklar, katı yakıt haline getirilmekte.

Teknik pilot olarak test edilmiştir. Uygun koşullar altında elde edilen ürünün kömür benzeri bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. En önemli nokta ise bu ürüne elde etmek için harcanan enerjinin, üründen elde edilebilecek enerjiden çok düşük olması. Bu da verimliliği önemli ölçüde arttırmakta. İlgili tekniğin yakın zamanda ticari anlamda uygulanması beklenmekte.

Kaynak: Sciencedaily

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.