Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Yeşil Enerji Yatırımları Dünya Çapında 2014 Yılında 270 Milyar $ Seviyesine Ulaştı

Yeşil Enerji Yatırımları Dünya Çapında 2014 Yılında 270 Milyar $ Seviyesine Ulaştı

Yenilenebilir enerji alanında yapılan global yatırımlarda 2012 ve 2013 yıllarında yaşanan düşüşler, 2014 yılında % 17’lik bir artış kaydederek keskin bir dönüş yaptı. Çin de ve Japonya da güneş enerjilerine yapılan yatırımlar ve Avrupa da yapılan rüzgar enerjisi yatırımları bu hızlı çıkışa neden olan en önemli etkenler. Son dönemdeki bu dalgalanmanın bir nedenin de yenilenebilir enerji sistemlerinin kurulum maliyetlerinin ekonomik göstergelere göre değişkenlik göstermesi olarak düşünülmekte.

yıllara göre yenilenebilir enerji yatırımları
Yıllara göre yenilenebilir enerji yatırımları

Frankfurt School-Unep Collaborating Centre ve Bloomberg New Energy Finance tarafından yapılan UNEP’in son 9 yılın bir değerlendirmesi olan “Yenilenebilir Enerji Yatırımlarında Küresel Eğilimler” başlığı altındaki raporunda; 2014 yılında dünya genelinde enerji üretim kapasitesine eklenen 103Gw enerji ile 2014 yılı en iyi artış yılı olarak değerlendirilmekte. Raporda bu değerin Amerika da bulunan 158 nükleer tesisten aynı dönemde elde edilecek enerji miktarına eşit olduğu ifade edilmekte. Alternatif enerji üretim sistemleri; Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, biyokütle enerjisi, atıklardan elde edilen enerji, jeotermal enerji, küçük ölçekli hidroelektrik santraller ve deniz enerjisi şeklinde listelenebilir. Dünya üzerinde alternatif enerji üretim oranı 2013 yılında %8.5 iken 2014 yılında bu oran %9.1‘e yükselmiştir.

BM Genel Sekreter ve UNEP İcra Direktörü Achim Steiner; iklim dostu enerji teknolojilerinin artık küresel enerji bileşeninin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu ve artacak karbon emisyonlarını dizginlemek için temiz enerji ihtiyacının her yıl daha da artacağını kaydetti.

Raporda yenilenebilir enerji yatırımları konusunda ülke bazında Amerika, Çin ve Japonya liderliklerinin sürdürmekteler.

yenilenebilir enerji
Ülke ve Birlik Bazında Yenilenebilir Enerji Yatırım Oranları

2014 yılında offshore rüzgar projeleri desteklerinin de bu artışta etkisi olduğu yadsınamaz. Gelişmekte olan; Brezilya, Güney Afrika, Endonezya, Meksika, Türkiye ve Kenya gibi ülkelerde yatırımlar 1 milyar doları geçmiş durumda. Buna karşılık bazı gelişmiş ülkelerde bu yatırımlardaki artışın istenen seviyede olmadığı görülmekte.

Kaynak: Phys.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.