Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Biyoteknoloji / Yerel Salgınlar Kanalizasyon Analizlerinden Tespit Edilebilir Mi?

Yerel Salgınlar Kanalizasyon Analizlerinden Tespit Edilebilir Mi?

Kanalizasyon atıklarındaki koronavirüs miktarının incelenmesiyle bölgesel salgınların, sağlık kuruluşlarının yaptıkları testlere kıyasla, 10 gün daha erken tespit edilmesi sağlanabilir.

Birleşik Krallık’taki Ekoloji ve Hidroloji Merkezi’nden bilim insanları, lağımdaki koronavirüs oranını tespit edebilecek standart bir test üzerinde çalışıyor. Dr. Andrew Singer: “Bir uyarıyı ne kadar erken fark ederseniz o kadar erken harekete geçebilirsiniz. Böylece bu kriz sırasında hayatlarımız daha yönetilebilir bir hale gelebilir” dedi.

Salgının kanalizasyon haritası

Newcastle, Bangor ve Edinburgh üniversitelerinden bir grup bilim insanı, yerel kanalizasyon idareleriyle işbirliği içinde, arıtma tesislerine gelen lağım suları arıtılmadan önce örnekler topladı. Analizlerde Covid-19 salgınının başında, bilim insanları hastaların dışkılarında da virüs bulunduğunu tespit edildi. Bunun ardından “lağım epidemiyolojisi” uzmanların daha da ilgisini çekmeye başladı.

Dr. Singer: “Salgının hangi bölgede gerçekleşmekte olduğunu testlerden önce bir şekilde fark edebilirsek, sağlık görevlileri salgının yayılmasını çok daha erken önleyebilir. Ağımızda bu işin altından kalkabilecek altı laboratuvar var, yakında ülke genelinde lağım izleme uygulamasına geçilebilir” dedi.

genetik

Uzmanlar atık suda virüs olup olmadığını tespit edecek test kitlerine sahip. Fakat şimdi, ne kadar virüs bulunduğunu ve miktardaki artış-azalışları tespit edebilecek bir kit üzerine çalışıyorlar. Amaçları bunun kanalizasyon şebekesi boyunca yaygın ve düzenli bir şekilde ölçülmesi.

Testin geliştirilmesinde yer alan Newcastle Üniversitesi’nden Prof. David Graham: “Artık lağım suyundaki virüs miktarını tespit edebiliyoruz” dedi. Graham, örneğin alındığı noktada kaç kişinin yaşadığı bilindiği için, bölgede koronavirüs taşıyıcısı olan kişilerin sayısını da tahmin edebileceklerini belirtiyor. Mevcut şartlarda bir kişinin koronavirüs taşıyıp taşımadığının tespit edilmesinin 7-10 gün sürdüğünü belirten Prof. Graham: “Biz ise örneği aldıktan bir gün sonrada bölgede kişi başına ne kadar koronavirüs düşüyor bunu ortaya çıkarabiliyoruz. Arada en az bir haftalık avantaj oluşuyor” diye ekledi.

yerel-salginlar-kanalizasyon-analizlerinden-tespit-edilebilir-mi

Bilim insanları bu ölçümleri Covid-19 erken uyarı sistemi olarak ülke geneline yaymadan önce ince ayrıntıların üzerinde daha fazla çalışmak istemekte. Daha önce aralarında İspanya’nın da bulunduğu çok sayıda ülke kanalizasyon sistemini incelemeye başlamış, fakat bazıları sorunlarla karşılaşılmıştı. Barcelona’daki testlerde Mart 2019’da kentte koronavirüs olduğu tespit edilmiş, ardından bunun bir laboratuvardaki ölçümlerde gerçekleşen bir kazadan kaynaklanan bir hatalı ölçüm olduğu açıklanmıştı.

Ölçümlerdeki doğruluk oranını artırılması için aşılması gereken bazı sorunlar var. Örneğin; Virüsün suda çözülme eğilimi ve diğer kirleticilerin ölçüme etkisi. Ardından da ülke genelinde kaç noktada ölçüm yapılması gerektiğinin tespit edilmesi gerekmekte. Teşhis ve tanısı daha yeni yeni netleşen koronavirüs için daha birçok araştırma yapılması gerektiği görülmekte.

Kaynak: BBC

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.