Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Enerji / Yenilenebilir Enerji Teknolojilerinde Yenilik Patlaması Yaşanıyor

Yenilenebilir Enerji Teknolojilerinde Yenilik Patlaması Yaşanıyor

MIT ve Santa Fe Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada son 10 yıl içerisinden yenilenebilir enerji teknolojilerinde verilen patent sayısında büyük artış yaşandı. Çalışmada, büyüyen market pazarıyla birlikte gerçekleşen buluşların bu artışta önemli etkisi olduğu vurgulandı.

1970-2009 Dünya Patent Trendleri
1970-2009 Dünya Patent Trendleri

100’den fazla ülkede patent ofislerin 1970 ile 2009 yılları arasındaki verilerinin değerlendirildiği çalışmada 73000 patent incelenmiştir. İstatistiklerde büyüyen piyasalarla birlikte yenilenebilir enerjiler ile Ar-Ge patentleri arasında açık bir korelasyon olduğu belirlendi.

Rapordaki verilere göre patentler ağırlıklı olarak rüzgar ve güneş enerjileri üzerinde yoğunlaştı. Nükleer teknolojiler ve fosil yakıt teknolojilerinde alınan patentler daha alt seviyelerde kaldı.

Hükümet destekleri, sübvansiyonlar ve vergi indirimleri enerji piyasasında büyümede etkili oldu. Bölgesel farklılıklara rağmen farklı ülkelerde benzer trendlerin etkileri görüldü.

Amerika'da Patent Başvuruları 1970-2009
Amerika’da Patent Başvuruları 1970-2009

Çalışmada 1970-2009 arasındaki süreçte Japonya birinci, Amerika ikinci ve Çin üçüncü oldu. Solar teknolojiler üzerine ise alınan patent sayısında son 5 yılda %13’lük bir atış yaşandı.

Çalışmada yenilenebilir enerji patentlerinin özellikle Amerika’da önemli bir artış yaşadığı görüldü.

Kaynak: MIT

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.