Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Yeni Nesil Yüzey Teknolojisi İle Kendi Kendini Temizleyen ve Tamir Eden Yüzeyler

Yeni Nesil Yüzey Teknolojisi İle Kendi Kendini Temizleyen ve Tamir Eden Yüzeyler

Araştırmacılar kendi kendini temizleyebilen ve tamir edebilen yeni bir boya türü geliştirdi. Tekstil, kağıt, cam, metal sektörü gibi geniş bir yelpazede uygulama alanına sahip yeni nesil yüzey teknolojisi ile zımpara, bıçak gibi sert çizimlerle çizilen ve tahriş olan yüzeylerin kendi kendini tamir edebilmesi artık mümkün.

Boyanmış su damlacıkların pamuk üzerindeki görüntüsü
Boyanmış su damlacıkların pamuk üzerindeki görüntüsü

Son dönemde geliştirilen kendi kendini temizleyebilen yüzeyler suya karşı dayanımlı bir yapıya sahipler, fakat yüzeyde oluşabilecek çizilmeler, ufak çapta aşınmalar veya yağa maruz kalma gibi durumlarda bu özelliğin etkisi azalabilmekte hatta kaybedilebilmekte. Araştırmacılar, yeni geliştirilen yüzey teknolojisi ile günlük hayat içerinde olabilecek aşınma, yıpranma, hatta küçük çaptaki yırtılmalara dahi dayanımlı bir yapı geliştirdiler. Araştırmacı Yao Lu (UCL Kimya): “Su geçirmezliğin; yüzeylerin su, yağ damlacıkları gibi etkilere karşı dayanımlı olmasına, bu sayede yüzeyde oluşabilecek bakterilerin ve virüslerin engellenmesine olanak sağladığı bilinmektedir. Bu nedenle su geçirmezliğin daha uzun sürelerde etkin halde kalabilmesi ve yüzeyin dış şartlara veya darbelere, sürtünmelere vb. etkenlere dayanımlı olması gereklidir. Yeni geliştirilen yüzey teknolojisi ile bu istenen durum büyük ölçüde sağlandı” şeklinde açıklamada bulundu. Imperial College London ve Dalian University of Technology’deki araştırmacılar titanyum kaplamalı dioksit nanopartiküllerden oluşan yeni boyanın çok geniş bir yelpazede kullanılabileceğini ifade ettiler.

Yakın gelecekte kendi kendi tamir eden ve temizleyen yüzeyler günlük hayatımızın bir parçası olacak gibi görülüyor.

Kaynak: Sciencedaily

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.