Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Deneyler / Yeni Nesil Nükleer Yakıtlar Kaza Koşullarındaki Yüksek Sıcaklıklara Dayanıklı

Yeni Nesil Nükleer Yakıtlar Kaza Koşullarındaki Yüksek Sıcaklıklara Dayanıklı

Daha güvenli ve daha verimli nükleer yakıtlar ufukta göründü. Amerikan Enerji Departmanı’na bağlı Ulusal Idaho Laboratuvarından (INL) ve Ulusal Oak Ridge Laboratuvarından (ORNL) oluşturulan ekip tristructural-isotropic yakıtlar (TRISO) alanında önemli bir gelişme kaydetti. Bu gelişmeyle dördüncü nesil reaktör yakıtına ulaşma hedefine daha da yaklaşılmış oldu.

Yeni nesil reaktör yakıtı Tristructural-İsotropic
1 mm ölçekte TRISO parçacıklar içeren yakıt pelet kesiti.

Son 3 yıl boyunca Yüksek Sıcaklık Reaktör Teknoloji Departmanı Ofis Müdürü David Petti ve çalışma arkadaşları TRISO yakıtının güvenliği üzerine çalıştılar. INL ve ORNL’den bir ekibin yaptığı çalışmada yeni nesil yakıt TRISO’nın yüksek sıcaklık altındaki değerleri ölçüldü. 1800 santigratlık iddialı bir sıcaklıktaki dayanımı ile kaza koşulları için belirlenen değerden 200 santigrat derece daha fazla bir sıcaklığa dayanabildiği tespit edilen TRISO yakıtı parçacıkları, bu sıcaklıkta dahi muhafaza edilebileceğini ispatladı.

Yeni nesil reaktör yakıtının beklenenden daha iyi bir sonuç verdiği, elde edilen verilere dayanarak ileri ki yıllarda daha da iyi performans gösteren yakıtların eldesinin mümkün olabileceği açıklandı.

1800 dereceye kadar dayanabilen bu yakıtın daha ileri ki sıcaklıklarda nasıl bir tepki vereceği şimdiden merak konusu.

Kaynak: technology.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.