Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Biyoteknoloji / Yeni Çalışma Beyin ve Yapay Nöronların Web Üzerinden Bağlanmasına İzin Veriyor

Yeni Çalışma Beyin ve Yapay Nöronların Web Üzerinden Bağlanmasına İzin Veriyor

Çalışma sırasında, İtalya’daki Padova Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar laboratuvarlarında sıçan nöronlarını yetiştirirken, Zürih Üniversitesi Silikon mikroçipler üzerinde yapay nöronlar oluşturdular. Sanal laboratuvar, Southampton Üniversitesi’nde geliştirilen nanoelektronik sinapsları kontrol eden ayrıntılı bir kurulumla bir araya getirildi.

beyin

Southampton merkezli araştırmacılar, İtalya’daki biyolojik nöronlardan internet üzerinden gönderilen spiking olaylarını yakaladı ve daha sonra onları memristif sinapslara dağıttı. Daha sonra cevaplar, Zürih’teki yapay nöronlara da ani artış şeklinde gönderildi. Süreç aynı anda ters yönde de çalışır; Zürih’ten Padova’ya. Böylece yapay ve biyolojik nöronlar çift yönlü ve gerçek zamanlı iletişim kurabildiler.

Southampton Üniversitesi Nanoteknoloji Profesörü ve Elektronik Sınırlar Merkezi Direktörü Themis Prodromakis, “Bu tür ve bu düzeyde araştırma yürütmedeki en büyük zorluklardan biri, bu tür farklı teknolojileri ve uzmanlıkları entegre etmek olmuştur. Sanal bir laboratuvar oluşturarak bunu başardık”diyor.

Araştırmacılar şimdi yaklaşımlarının bir dizi bilimsel disiplinden ilgiliyi ateşleyeceğini ve sinirsel arayüzler araştırması alanındaki yenilik ve bilimsel ilerlemenin hızını hızlandıracağını öngörüyorlar. Özellikle, farklı teknolojileri dünya genelinde sorunsuz bir şekilde bağlama yeteneği, bu teknolojilerin demokratikleşmesine doğru bir adımdır.

Profesör Prodromakis, “Bu yeni gelişmeyle çok heyecanlıyız. Bir tarafta, biyolojik ve yapay nöronların birbirine bağlandığı ve küresel ağlar arasında iletişim kurduğu, temelleri ortaya koyduğu doğal evrim sırasında hiç karşılaşılmayan yeni bir senaryo için temel oluşturuyor. Öte yandan, nöroprotez teknolojilerine yeni beklentiler getirerek, beynin işlevsiz kısımlarını değiştirmeye yönelik araştırmalara yol açıyor”diyor.

Kaynak: sciencedaily.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.