Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Yapay Zekanın Eğitsel Oyunlarda Kullanımı ve Öğrenci Gelişimi

Yapay Zekanın Eğitsel Oyunlarda Kullanımı ve Öğrenci Gelişimi

Araştırmacılar, öğrencilerin eğitim oyunlarında ne kadar öğrendiklerini daha iyi tahmin edebilecek bir yapay zeka (AI) modeli tasarladılar. Geliştirilmiş model, çoklu görev öğrenme adı verilen bir AI eğitim konseptinden yararlanıyor ve hem öğretim hem de öğrenme çıktılarını iyileştirmek için kullanılabilir.

yapayzeka

Çok-görevli öğrenme, bir modelin birden çok görevi yerine getirmesinin istendiği bir yaklaşımdır. Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi Eğitim Bilişim Merkezi’nde (CEI) bir bilim adamı “Bizim durumumuzda, modelin, öğrencinin Crystal Island adlı bir eğitim oyununu oynarken öğrencinin davranışına dayanarak bir testteki her soruyu doğru bir şekilde cevaplayıp yanıtlayamayacağını tahmin etmesini istedik” diyor.

Araştırmacılar 181 öğrenciden oyun ve test verileri aldılar. AI, her öğrencinin oyununa ve her öğrencinin testteki Soru 1’e nasıl cevap verdiğine bakıyor ve soru 1’i doğru cevaplayan öğrencilerin ortak davranışlarını ve Soru 1’i yanlış anlayan öğrencilerin ortak davranışlarını belirleyerek, AI yeni bir öğrencinin Soru 1’e nasıl cevap vereceğini belirlenmesini amaçlıyor.

Bu fonksiyon her soru için aynı anda gerçekleştirilir; belirli bir öğrenci için gözden geçirilen oyun aynıdır, ancak AI bu davranışa Soru 2, Soru 3, vb. bağlamında bakar ve bu çoklu görev yaklaşımı bir fark yarattı.

Araştırmacılar, çok görevli modelin, geleneksel AI eğitim yöntemlerine dayanan diğer modellerden yaklaşık yüzde 10 daha doğru olduğunu buldular.

NC State’de makalenin ilk yazarı ve doktora sonrası araştırmacısı Michael Geden, “Bu tür bir modelin öğrencilere fayda sağlayacak birkaç şekilde kullanılmasını öngörüyoruz” diyor. “Bir öğrencinin oynanışı öğrencinin ek talimata ihtiyacı olabileceğini önerdiğinde öğretmenleri bilgilendirmek için kullanılabilir. Ayrıca oyunun kendisinde uyarlanabilir oynanış özelliklerini kolaylaştırmak için de kullanılabilir.

“Psikoloji uzun zamandır farklı soruların farklı değerlere sahip olduğunu kabul ediyor,” diyor Geden. “Buradaki çalışmalarımız, psikolojinin bu yönünü yapay zekaya derin öğrenme ve makine öğrenimi yaklaşımları ile birleştiren disiplinler arası bir yaklaşım benimsiyor. Bu aynı zamanda daha karmaşık modelleme tekniklerinin eğitim yazılımlarına – özellikle de öğrencinin ihtiyaçlarına uyarlanan eğitim yazılımlarına – dahil edilmesinin kapısını açıyor” diyor.

7-12 Şubat New York, NY’da düzenlenen 34. AAAI Yapay Zeka Konferansı’nda “Çok-Görevli Öğrenme ile Eğitsel Oyunlarda Öngörülü Öğrenci Modellemesi” makalesi sunulacaktır. Makale James Lester ile Bilgisayar Bilimi Profesörü ve NC State’de CEI direktörü; ve Central Florida Üniversitesi’nden Roger Azevedo tarafından ortak yazılmıştır.

Çalışma, Ulusal Bilim Vakfı’nın desteği ile DRL-1661202; ve SSHRC 895-2011-1006 hibe kapsamında desteklenmektedir.
Kaynak:sciencedaily.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.