Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Uzay / Yapay Zeka ile Galaksileri Sınıflandırma

Yapay Zeka ile Galaksileri Sınıflandırma

Çoğunlukla Japonya Ulusal Astronomik Gözlemevi’nden (NAOJ) gökbilimcilerden oluşan bir araştırma grubu, Subaru Teleskobu ile elde edilen büyük bir veri kümesindeki galaksileri sınıflandırmak için bir tür yapay zeka (AI) olan derin öğrenme tekniği kullandılar.

Yüksek hassasiyeti sayesinde, görüntülerde 560.000 galaksi tespit edildi. Morfolojik sınıflandırma için, çok sayıda olan galaksiyi tek tek insan gözüyle görsel olarak işlemek son derece zor olacağından, ekip insan müdahalesi olmadan yapay zekayı etkin bir şekilde kullanmayı başardı.

Yapay Zeka ile Galaksileri Sınıflandırma

Derin öğrenme algoritmaları ile özelliklerin çıkarılması ve değerlendirilmesi için otomatik işleme teknikleri 2012’den beri hızla kullanılmakta. Hatta artık doğruluk açısından genellikle insanları geride bırakmaktalar. Yoğun olarak otonom araçlar, güvenlik kameraları, telefon uygulamaları gibi alanlarda kullanılmakta.

NAOJ proje çalışanı Yrd. Doç. Dr. Ken-ichi Tadaki, yapay zekanın kedi ve köpeklerin görüntülerini sınıflandırabilmesi durumunda, “sarmal desenli galaksileri” “spiral desenleri olmayan galaksilerden” ayırt edebilmesi gerektiği fikrini ortaya attı. Gerçekten de, insanlar tarafından hazırlanan eğitim verilerini kullanan AI, galaksi morfolojilerini %97,5 doğrulukla başarıyla sınıflandırabildi. Ardından çalışmada eğitimli yapay zekayı tüm veri setine uygulayarak yaklaşık 80.000 galaksideki spiralleri belirlendi.

Tekniğin etkili olduğu kanıtlanmasıyla, yapay zekayı insanlar tarafından sınıflandırılan önemli sayıda galaksi temelinde eğiterek galaksileri daha ayrıntılı sınıflara ayırmak için genişletilebileceği düşünülmekte. “GALAXY CRUISE” adlı projenin danışmanı Doç. Dr. Masayuki Tanaka, yapay zeka kullanarak galaksilerin incelenmesi konusunda büyük umutlar beslediğini ifade etti. “Subaru Stratejik Programı, neredeyse sayısız galaksi içeren ciddi boyutta veriye sahip. Bu verileri derin öğrenmeyi kullanarak, büyük olasılıkla çok sayıda çarpışan ve birleşen galaksi bulabilmemiz mümkün olacak” dedi.

Makale: “Spin parity of spiral galaxies II: a catalogue of 80 k spiral galaxies using big data from the Subaru Hyper Suprime-Cam survey and deep learning” , Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 2020; 496 (4): 4276 DOI: 10.1093/mnras/staa1880

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.