Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Yapay Kirpikleri Kontrol Etme

Yapay Kirpikleri Kontrol Etme

NC’de malzeme bilimi ve mühendisliği profesörü Joe Tracy, “Bu çalışma, manyetik silikaların yeteneklerini ve mikro robotik de dahil olmak üzere yumuşak robotikte potansiyel uygulamaları olan davranışlarını anlamamızı genişletiyor” diyor. “Bu çalışmanın kilit noktası, şekli ayarlanabilen, kilitlenebilen, kilidi açılabilen ve yeniden yapılandırılabilen şekil hafızalı manyetik kirpikler göstermemiz. Bu özellik, geliştirilmiş ve yeni uygulamalar için faydalı olacak.”

insansi-robot

Bulgu, ekibin mıknatıslar ve ışık kullanarak kontrol edilebilen yumuşak robotlar tasarlayan önceki araştırmasına dayanıyor. Ancak, bir önceki çalışmadan önemli ayrılıklar vardır.

“Kirpikler manyetik torklarla harekete geçirilir, yani kirpikler mıknatısa doğru çekilmek yerine ucuz bir kalıcı mıknatıstan alanla döner ve alanla hizalanır,” diyor fizik profesörü Ben Evans. Elon. “Daha önceki çalışmalarımızda yumuşak robotların çalıştırılması, robotu çekerek hareket ettiren manyetik alan gradyanlarına dayanıyordu. Yeni yaklaşım yumuşak robotlar tasarlamak için başka bir araç sunuyor.”

Araştırmacılar ayrıca, kullanıcıların manyetik hafızaların silindiri harekete geçirdiğinde veya harekete geçtiğinde nasıl tepki vereceğini tahmin etmelerini sağlayan teorik bir model geliştirdiler. Buna ek olarak, model kirpiklerin neden bu şekilde tepki verdiğini açıklıyor.

“Bu şekil hafızalı manyetik silyaların, ucuz sabit mıknatıslar kullanarak kendi kendine montaj yoluyla üretilmesi de basittir,” diyor makalenin ilk yazarı ve yeni bir doktora. NC Eyaleti mezunu. Diyerek şöyle devam etti: “Bu gösterilerin ve modelimizin, araştırma topluluğunun belirli uygulamalar için yeni yeteneklere sahip siliyer sistemler tasarlamasına yardımcı olabileceği konusunda iyimseriz.”

Tracy, “Bu çalışmanın yumuşak robotik yeteneklerinin geliştirilmesine katkıda bulunacağını düşünüyoruz” diyor.

Kaynak: sciencedaily.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.