Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Enerji / Yakıt Hücrelerinde Platin Yerine Kullanılabilecek Süngerimsi Jel Yapı

Yakıt Hücrelerinde Platin Yerine Kullanılabilecek Süngerimsi Jel Yapı

Birmingham Üniversitesindeki bilim adamları; Jelatinden yapılan bir maddenin, yakıt hücrelerinde kullanılan ve maliyeti yüksek olan platin yerine kullanılabileceği ispat ettiler.

Araştırmacılar jöle yapımında kullanılan jelatin ile demir ve magnezyumu birleştirerek, platinyum katalizörü kadar performanslı ve ondan daha ucuz bir katalizör elde ettiler.

Platin Yerine Süngerimsi Jel Yapı
Platin Yerine Süngerimsi Jel Yapı

Yeni bulunan malzeme demir ve magnezyum tuzları sayesinde jel yapıyı süngerimsi bir yapıya dönüştürüyor ve ısıtıldığında süngerimsi yapının içerinde oluşan nano parçacık seviyesinde olan demir karpitler sünger yapı üzerinde minik tüpçükler oluşturuyor. Bu minik tpler hücre katalizörleri için önemli olan yüzey alanını arttırıyor. Kampsül ve süngerimsi yapı sayesinde yakıt katalizörü için önemli olan gaz akışında sağlanıyor.

Günümüzde yakıt hücreleri elektrik üretimini hidrojen ve oksijen kullanarak elde etmektedir. Özellikle otomotiv sektörü için önemli olan yakıt hücreleri, yeni gelişme sayesinde daha az maliyetli olabileceğinden bu da üretim maliyetlerini düşürebilecektir.

Kaynak: Phys.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.