Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Nanoteknoloji / Yakın Alan Işığı

Yakın Alan Işığı

Yaşadığımız çevrede insan gözüyle görülen ve görülemeyen birçok ışık türü mevcuttur. Örneğin, gözlerimiz ve beynimiz ultraviyole ışığı gözümüze çarptığında bu ışığı işleyecek bir yapıya sahip olmadığından bu ışık türünü göremeyiz. Ama sadece gözümüze ulaşmadığı için görünmeyen başka bir ışık türü daha mevcuttur. Bu ışığa Yakın Alan Işığı denilmekte. Yakın alan ışığı, belirli yüzeylere çarptığında, bir kısmı iletilmek veya dağılmak yerine yüzeylere yapışan bir ışık türüdür.

Günümüzde yakın alan ışığı çoğunlukla yakın alan tarama optik mikroskopları (NSOM) olarak bilinen ultra yüksek çözünürlüklü mikroskopi için kullanılmaktadır. Bununla birlikte bu ışığının, parçacık manipülasyonu, algılama ve optik iletişim alanlarında da potansiyele sahip olduğu bilinmektedir. Ancak yakın alan ışığı, uzak alan ışığı gibi gözlerimize ulaşmadığından, araştırmacılar yakın zamana kadar bu ışık türünü kullanabilmek için kapsamlı bir araç seti geliştirmemişlerdi.

yakın alan ve uzak alan ışığı

Son çalışmalarında, Harvard John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu’ndaki (SEAS) araştırmacılar yakın alan ışığını kalıplamak için bir sistem geliştirdiler. Bu güçlü, büyük ölçüde keşfedilmemiş ışık türü üzerinde çok önemli uygulama fırsatlarının kapısını açtı.

SEAS’da misafir profesör olan Vincent Ginis: “Bugün, uzak alan ışığının neye benzediğini tasarlamak için birçok araç ve tekniğimiz var. Lenslerimiz, teleskoplarımız, prizmalar ve hologramlarımız var. Bütün bunlar, uzayda ışığı yayarak özgürce şekillendirmemizi sağlıyor” dedi.

Makalenin kıdemli yazarlarında Federico Capasso: “Grubumuz yıllar boyunca, alt dalga boyu desenli metasurflar metasurfaces kullanarak ışık yaymak için yeni güçlü teknikler geliştirdi. Bu çalışma ile yakın alanın uzaktan nasıl yapılandırılacağını göstererek bilim ve teknolojide heyecan verici fırsatlar açıyoruz” dedi.

Yakın alan ışığını manipüle etmek için araştırmacılar, bir dalga kılavuzuyla sınırlı ışığın iki reflektör arasında ileri geri sektiği bir cihaz geliştirdiler.

Dalga kılavuzunun yüzeyine yakın olan yakın alan ışığı da değişir. Yakın alan ışığının tüm farklı desenleri üst üste bindiğinde, belirli bir şekil oluşturulur. Araştırmacılar, zıplayan ışığın modlarının genliğini ayarlayarak bu şekli önceden programlayabilirler.

yakın alan ışığı

SEAS’ın araştırma ortağı ve makalenin ortak yazarı Marco Piccardo: “Tüm bu modların bir arada bulunması, cihazın yüzeyinde istediği gibi yakın alan manzaraları oluşturmak için tasarlanabilir. Peyzajın şekli basamaklı ışığın birleşik özellikleri tarafından belirlenir” dedi

Tasarımlarını göstermek için, araştırmacılar yakın alan ışığını bir fil şeklinde şekillendirdiler. Araştırmacılar ayrıca ışığı bir eğri, bir plato ve düz bir çizgi şeklinde şekillendirdiler.

Son olarak Capasso: “Bu araştırma, yakın alan ışığının benzeri görülmemiş üç boyutlu kontrolüne yeni bir yol sağlamakta ve gelecekteki heyecan verici keşiflerin ve teknoloji gelişmeler için önemli bir adım olacak” dedi.

Kaynak: Harvard School of Engineering and Applied Sciences

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.