Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Enerji / Yağmur Damlaları Daha Verimli Elektrik Santralleri İçin Kullanılabilecek

Yağmur Damlaları Daha Verimli Elektrik Santralleri İçin Kullanılabilecek

MIT’deki araştırmacılar şans eseri, süperhidrofobik bir yüze üzerine düşen ve ardından yüzeyden uzaklaşan şu damlalarının elektrik yükü taşıdığını tespit ettiler. Keşfin çok daha verimli enerji santrallerini mümkün kılacağı belirtildi.

MIT post doktoralı Nenad Miljkovic, Mekanik Mühendisliği Bölümünden Profesör Evelyn Wang ve iki çalışma arkadaşının çalışması Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Yağmur Damlaları Daha Verimli Elektrik Santralleri İçin Kullanılabilecek
Süperhidrofobik yüzeyde yağmur damlacıklarının hareketleri

Belirli koşullar altında bir süperhidrofobik doku ile kaplanmış metal bir yüzeye düşen yağmur damlaları rastgele olarak yüzeyden zıplayarak uzaklaşmaları yüzeydeki elektrik yönü ile aynı olmaları ile açıklanmaktadır.

Miljkovic; “Bu çalışmada, yüksek hızlı video çekimlerinin analizleri sonucunda, su damlacıklarının birbirlerini ittiklerini gördük. Bu daha önceki çalışmalarda da zaten biliniyordu, fakat farklı olarak yere düştükten sonra zıplayan su damlacıklarının hareketlerini incelediğimizde, yere düşüp sonra yüzeyden uzaklaşan su damlalarının çift yönlü elektrik enerjisine sahip olduğunu keşfettik. “ dedi.

Araştırmacılar, bu sonuçlara yüklü bir elektrot üzerinde yapılan bir seri deney sonrası vardılar,  pozitif yüklü bir elektrotun üzerine düşen yağmur damlaları birbirlerini ittikleri gibi yüzeyden uzaklaşma eğiliminde olduğunu, fakat elektrotun negatif yük ile yüklü olması bu sefer damlacıklar elektrota doğru hareket ettiklerini tespit ettiler

Miljkovic, “Yüzeyden seken damlacıklar üzerinde negatif ve pozitif bir tabaka oluşur ve seken diğer bir damlacıkla birleştikleri zaman hem oluşan damlacıkla hem de yüzeyde bir miktar elektrik yükü kalır, bu olay çok hızlı gelişir. İlk bulgulara göre bu damlacıkların kondansatörlerin üzerin de yine aynı tavrı gösterdikleri tespit ettik. Bu sayede kondansatörlerdeki ısı transferi verimliliğinde artış olduğu da ortaya çıktı, bu sayede de elektrik santrallerinin verimliliklerinde artış yaşandığı görüldü.” dedi

Miljkovic ,tasarlanacak iki katmanlı bir katmada elektriksel bir alan yaratarak, seken damlacıklarının kondansatöre doğru yeniden yönlendirilmesiyle ısı transferinde verimliliği arttırabileceğini belirtti.

Gelecekte elektrik santrallerinin enerji verimliliği üzerine bu uygulamaların kullanılması muhtemel.

Kaynak: sciencedaily

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.