Salı , Haziran 22 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Vücutta Eriyip Kaybolan Elektronik Aygıtlar

Vücutta Eriyip Kaybolan Elektronik Aygıtlar

Amerikalı bilim adamları, vücut içerisinde eriyip yok olabilen ultra ince elektronik aygıtlar üretmeyi başardı. Görevi bittiğinde eriyip yok olan aygıtların özellikle medikal operasyonlarda kullanılması öngörülüyor.

Suda Eriyen ve Kaybolan Çipler
Vücutta Eriyen ve Kaybolan Çipler

Halihazırda bu cihazlar yaraların bakterilerden arınması için kullanılmakta. Cihazlar silikon ve magnezyum oksit bileşenlerinden meydana gelmekte ve koruyucu ipek bir yüzey üzerinde bulunmaktadır. Geliştirilen çipler ince yapısı ile esnek olabilmekte ve deri altına rahatlıkla yerleştirilebilmektedir. Ayrıca su ile teması halinde eriyip yok olmaktadır.

Bilim adamlarının geliştirdiği nanomembran olarak adlandırılan çok ince silikon, su ile temas haline geçtiğinde çözülmekte, çözülme hızı da kullanılan ipek  ile sağlanmaktadır.
Çipler laboratuvar ortamında; sıcaklık sensörlerinde, solar hücrelerde ve dijital kamera sistemlerinde denenmektedir.
Çipler tıp alanında açık yaralar üzerine yerleştirilebilecek ve yara kapanmaya yakın ortadan kaybolacak. Ekip bu sistemi fareler üzerindeki yaralarda bulunan zararlı mikropları ısıtarak öldürmede kullandılar. Gelecekte ilaçlara entegre sistemlerle bu çipler beyin ve kalp problemlerinin tedavisinde kullanılabilecek.

Ekip üyelerinden Prof, Omenetto; “Eski teknolojiye sahip atık elektronik ürünlerin zamanla çözülüp kaybolacağı bir sistem ile çevre kirliliği konusunda önemli bir adım atmış olacağız”. dedi.

Kaynak : BBC

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.