Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 / 5G Teknolojileri / Veri Hırsızlığı, Güvenlik Sorunları: Doğru 5G Tedarikçilerini Seçmek

Veri Hırsızlığı, Güvenlik Sorunları: Doğru 5G Tedarikçilerini Seçmek

Veri Hırsızlığı, Güvenlik Sorunları: 5G Tedarikçilerini Seçmenin Anahtarı

ABD iletişim departmanının Çinli telekom satıcıları Huawei ve ZTE’yi “ulusal güvenlik riski” olarak etiketlemesinden bir gün sonra, hükümet kaynakları veri hırsızlığı ve güvenlik etkileri konusundaki endişelerin Hindistan için 5G satıcılarına karar verme konusundaki önemli çağrıyı şekillendireceğini iddia etti.

“Beşinci nesil telekom (5G) teknolojisi, Dijital Hindistan kampanyasını hızlandırmak ve derinleştirmek için kesinlikle çok önemli. Maliyet hususlarını da hesaba katmamız gerekir. Ancak bir üst düzey hükümet kaynağı TOI’ye verdiği demeçte, Hindistan vatandaşlarının verilerinin bütünlüğü ve ulusal güvenlik hususlarına, karar verilirken en büyük önem verilecek ”dedi.

5G Teknolojileri

Bu tutum, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun ve ZTE’nin bir kolu olduğu konusundaki yaygın şüpheyi bastırmak için uzun süredir mücadele eden Çinli dev Huawei için ciddi sonuçlar doğurabilir. Telekom satıcıları üzerindeki kısıtlamalar, 59 uygulamayı engellemekten daha büyük bir engel bırakacak.

Trump yönetimi daha önce Amerikan şirketlerinin ulusal güvenlik riski olarak kabul edilen şirketlerden telekom ekipmanı satın almasını veya çalışmasını yasaklamıştı.

Salı günü, Federal İletişim Komisyonu resmi olarak Huawei ve ZTE’yi ABD ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle ABD şirketlerinin bu şirketlerden ekipman satın almak için 8,3 milyar dolarlık bir hükümet fonuna başvurmasını engelledi.

Huawei’nin bir PLA yardımcısı olduğuna dair güçlü şüpheler ve mali durumunun şeffaf olmaması, şirketi diğer ülkelerde de zor durumda bıraktı.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere, Huawei’ye karşı daha sert bir tavır sinyali verirken, Avustralya, Çin’in 5G ekipmanına ABD eyleminden bile önce bir yasak koydu. Kanada ve Almanya gibi diğerleri de diğer satıcılara bakıyor, ancak Huawei henüz yasaklanmadı.

Modi hükümetinin Dijital Hindistan’a odaklanması ve 5G’nin yüksek hızlı hizmetler sunmadaki kritikliği göz önüne alındığında, hükümetin tutumu Huawei ve ZTE’nin rakipleri (Samsung, Ericsson ve Nokia) için bir avantaj sağlayabilir ve Hindistan’a güçlü girişler yapan Çinli oyuncuların maliyet avantajını azaltabilir.

5G teknolojisi ile ilgili görüşmelere bir yetkili: “Üst düzey hükümet kaynakları TOI, maliyetin kararda baskın düşünce olmayacağını doğruladı, Çinli şirketlerin akipleri için olumlu bir gelişme olarak görülüyor” dedi.

Kaynak: Economictimes.indiatimes.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.