Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Enerji / Pil Teknolojileri / Vanilinden Üretilen Ekolojik Güç Depolama Bataryası

Vanilinden Üretilen Ekolojik Güç Depolama Bataryası

Graz Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, vanilin aromatik maddesini sıvı piller için redoks-aktif elektrolit malzemeye dönüştürmenin bir yolunu keşfettiler. Yeni teknolojinin, ekolojik olarak sürdürülebilir enerji depolamaya yönelik önemli bir adım olduğu düşünülmekte.

Graz Teknoloji Üniversitesi Biyolojik Ürünler ve Kağıt Teknolojisi Enstitüsü’nden Stefan Spirk ve ekibinin yaptığı çalışmalar ile sürdürülebilir enerji depolama teknolojisi alanında önemli önemli ilerlemeler kaydedildiği düşünülmekte. Spirk ve ekibi, temel elementleri olan ve çoğunlukla ekolojik olarak zararlı ağır metallerden veya nadir toprak elementlerinden oluşan sıvı elektroliti, Avusturya vanilyalı kruvasanların önemli bir bileşeni olan vanilin ile değiştirerek redoks akışlı pilleri daha çevre dostu hale getirmeyi başardı.

Vanilinden Üretilen Ekolojik Güç Depolama Bataryası 1

Sürdürülebilir enerji depolama

Yaygın olarak kullanılan bir aroma bileşiği olan vanilin, ligninden elde edilen, üretilen birkaç ince kimyasaldan biridir. Uluslararası araştırma ekipleri ve şirketler, ligninin elektrolit üretimi için bir başlangıç malzemesi olarak potansiyel olarak uygun olduğunu zaten kanıtlamışlardı.

Spirk ve ekibi bir adım daha ileri giderek; Linyini, toksik ve pahalı metal katalizörler kullanmadan hafif ve yeşil kimya kullanarak vaniline redoks-aktif bir malzemeye dönüştürdüklerini, böylece akış pillerinde kullanılabileceğini gösterdiler. İşlem oda sıcaklığında çalışır ve yaygın ev kimyasalları ile uygulanabilmekte.

Patentleme ve ticarileştirme

Ayırma ve rafine etme işlemi patentlendi ve başarılı test sonuçları Angewandte Chemie dergisinde yayımlandı. Şimdi araştırmacılar, özellikle süreç oldukça ölçeklenebilir ve sürekli üretime uygun olduğu için teknolojiyi ticarileştirmek istemekte. Spirk şöyle açıklıyor: “Planımız, fabrikamızı bir hamur fabrikasına bağlamak ve vanilini atık olarak kalan odunözünden izole etmektir. İhtiyaç duyulmayan şey daha sonra normal döngüye geri dönebilir ve her zamanki gibi enerjik olarak kullanılabilir. Teknolojiye büyük ilgi gösteren, kağıt bazlı ürünlerin lider küresel üreticisi Mondi AG ile somut görüşmeler yapıyoruz.”

Nihai uygulama için, teknolojinin gerçek operasyonda test edilmesi gerekir. Şirket şimdi, start-up’ın redoks akış teknolojisini altyapısına entegre edebilecek ve böylece şebekenin yükünü hafifletebilecek enerji tedarik şirketleri aranmakta. Spirk çalışmaların başarısına neden inandığını şöyle açıklıyor: “Hammadde ve bileşenlerin tedarikinden bölgesel bazda elektrik üretimine kadar uzanan değer zincirini tutabilir, 800 yüzlerce MWhmegawatt saate kadar depolama kapasiteleri sağlayabilir ve yükü hafifletebiliriz, bu sistem elektrik şebekesine bağlanır ve yeşil enerji depolamasına önemli bir katkıda bulunur.”

Vanilinden Üretilen Ekolojik Güç Depolama Bataryası

Enerji devrimi için yapbozun bir parçası olarak sıvı pil

Redox akış teknolojisi, rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerin genişlemesi için yapbozun önemli bir parçasıdır, çünkü büyük miktarlarda enerjinin depolanması ile karakterize edilir ve bu nedenle elektrik şebekesindeki voltaj tepe noktalarını hafifletebilir. Piller ayrıca enerji santralleri, hastaneler, cep telefonu sistemleri veya e-yakıt istasyonları gibi sabit uygulamalar için yedek depolama olarak da uygundur. Redoks akışlı piller, lityum iyon pillere göre daha kolay ölçeklenebilir, daha az toksik, daha geri dönüştürülebilir ve daha yanmazdır. Diğer önemli avantajları, yüksek yaşam beklentileri ve düşük kendi kendine deşarj olmalarıdır.

Makale: “Methoxyhydroquinone from Vanillin for Aqueous Redox‐Flow Batteries” 2020, Angewadte Chemie International Edition. DOI: 10.1002/anie.202008253

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.