Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Uzay / Uzayda Uyku Süresi, Verimlilik ve Yapısal Değişimler

Uzayda Uyku Süresi, Verimlilik ve Yapısal Değişimler

Uzayda iyi bir gece uykusu almak mümkün mü?

Mir uzay istasyonunda görev yapan astronotlar ile yapılan bir değerlendirme çalışmasında, uzayda daha kısa uyku süreleri, daha fazla uyanıklık ve mikro yerçekimini nedeniyle uyku döngülerinin yapısında değişiklikler meydana geldiği tespit edildi.

Harvard Koleji, Harvard Tıp Fakültesi ve NASA Ames Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar, uzay istasyonunda görev yapmak için uzay uçuşundan önce, uçuş sırasında ve sonrasında dört kozmonot ve bir astronotun uyku düzenlerini inceledi. İlk sonuçlar, uzayda ortalama yalnızca 5,7 saat uyuduklarını, Dünya’da ise bu saatin 6,7 saat seviyesinde olduğu görüldü. Ayrıca, yatakta uyanıkken önemli ölçüde daha fazla zaman geçirerek uyku verimliliğinde %17,7 azalma yaşandığı tespit edildi.

Uzayda Uyku Süresi, Verimlilik ve Yapısal Değişimler

Uzayda yapılan deneyde, REM dışı ve REM uykusundaki süreler sırasıyla %14.1 ve %25.8 azaldı. Astronotların uzayda ilk REM uykusu bölümlerine Dünya’dakinden yaklaşık 1,5 kat daha uzun olan uykuya daldıktan sonra ulaşmaları da ortalama 90 dakika sürdü. Buna karşılık, çoğu uyku önlemi, yatakta geçirilen sürenin azalması ve yattıktan sonra uykuya dalmak için geçen sürenin artması dışında, uçuş aşamasında stabildi.

Harvard Koleji’nde bir lisans araştırmacısı ve çalışmanın da baş yazarı olan Oliver Piltch: “Uyku mimarisinde temel çizgiye kıyasla belirgin değişiklikler oldu ve bunların bazıları görev süresince gelişti. Bulgularımız uyku sürekliliği konusuna odaklanan önceki çalışmalarla tutarlıydı. Yatakta benzer zamanlara rağmen uzay uçuşu sırasında uyku verimliliğinde önemli düşüşler tespit ettik” dedi.

Uzayda Uyku Süresi, Verimlilik ve Yapısal Değişimler 1

Bilim insanlarının astronotları Mars veya Ay gezisi gibi uzun süreli uçuşlarda daha başarılı olabilmeleri için uyku sürecinin uzay uçuşundan nasıl etkilendiğini anlamaları gerektiği ifade edildi.

Piltch: “Uzay uçuşunun aşırı çevresel koşullarının neden olduğu önemli uyku değişiklikleri, Dünya’nın daha ılımlı koşullarının neden olduğu, potansiyel olarak daha az fark edilebilir olsa da, benzer değişiklikleri büyütebilir ve ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir. Sonuçlarımız, uyku mimarisinin farklı ortamlara uyum sağlayabildiğini gösteren diğer çalışmaları destekliyor. Ayrıca, deneklerimizin yüksek basınçlı bir ortamda gece gündüz çalışırken karşılaştıkları uyku eksiklikleri, stres tehlikesi ve vardiyalı çalışma programları için daha fazla kanıt sağlıyor” diye ekledi.

Araştırmanın istatistiksel analizleri NASA Yorgunluğa Karşı Önlemler Laboratuvarı direktörü Erin Flynn-Evans tarafından yönlendirildi. Deney, Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde Uyku ve Biliş Laboratuvarı yöneticisi ve Harvard Tıp Fakültesi’nde psikiyatri profesörü olan Dr. Robert Stickgold ile onursal psikiyatri profesörü Dr. J. Allan Hobson tarafından tasarlandı ve yönetildi.

Makale: 0278 Changes in Sleep Architecture During Long-Duration Spaceflight. Sleep, 2020; 43 (Supplement_1): A105 DOI: 10.1093/sleep/zsaa056.276

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.