Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Uzay / Uzay Taşımacılığında Yeni Adım: SpaceX, Fırlatılan Roketten Düşen Parçaları Yakalamayı Başardı

Uzay Taşımacılığında Yeni Adım: SpaceX, Fırlatılan Roketten Düşen Parçaları Yakalamayı Başardı

SpaceX, roketinin burun konisi kaplamasının her iki parçasını da ilk kez başarıyla yakaladı.

Kaplama parçaları (roketin ucundaki, içinde yükün depolandığı bombeli kısım) gece Anasis-II isimli Güney Kore uydusunu taşıyan roketle fırlatılmıştı. Gökyüzüne fırlatıldıktan sonra tekrar Dünya’ya düşen parçalar, özel yapım bir gemi tarafından yakalandı. Mümkün olduğunca fazla roketi güvenle yakalayabilmek, SpaceX’in uzay yolculuğu maliyetini düşürme misyonu için kilit önem taşıyor. Çünkü bu, roketleri yeni baştan inşa etmek yerine mevcut roketlerin tekrar kullanılabilmesi anlamına geliyor.

425901-889926172

Şirket geçmişte de roketlerinin çeşitli parçalarını başarıyla yakalamıştı. Bunlar arasında kaplamanın bir parçası ve Falcon 9’un itici motorları da dahildi. Ancak kaplamanın iki yarısını da tek seferde hiç yakalamamıştı.

Elon Musk’a göre parçaların değeri yaklaşık 6 milyon dolar (yaklaşık 41 milyon 101 bin TL). Geçmişte sadece bir parça yakalandığında veya iniş sonrası başarılı bir şekilde denizden çıkarılabildiğinde de tekrar kullanılıyordu. Ancak bu yeni başarı, seyahatleri çok daha ucuza getirebilir.

SpaceX henüz kaplamanın başarıyla indiği veya yakalandığına dair görüntüleri paylaşmadı. Ancak şirketin daha önce paylaştığı test videolarında gemilerin parçanın geniş bir ağa düşmesini sağlamak için nasıl mevzilendiği görülmüştü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.