Salı , Haziran 22 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Ucuz ve Yüksek Verimli Güneş Pilleri: Perovskit Güneş Pili

Ucuz ve Yüksek Verimli Güneş Pilleri: Perovskit Güneş Pili

Bilim adamları geliştirdikleri perovskit güneş pili sayesinde güneşten elektrik enerjisi üretiminde %12,8 oranında  artış sağlamayı başardılar. Geliştirilen yeni güneş pili 1000 saatten fazla güneş ışığı altında denenerek sabit bir enerji verimliliği sağlayıp sağlamadığı denenmiş ve onaylanmıştır. Gelişmenin mevcut güneş pillerinin üretim maliyetlerinde düşüşe ve üretim verimliliklerinde artışa neden olacağı belirtilmekte. 

Perovskit Güneş Pili İle Daha Verimli ve Ucuz Maliyetli Elektrik Üretimi
Perovskit Güneş Pili İle Daha Verimli ve Ucuz Maliyetli Elektrik Üretimi

Mevcut kullanılan güneş pili teknolojisinde yer alan güneş hücreleri güneş ışığına maruz kaldıklarında elektrik akımının daha etkin iletimini destekleyen bir delikli (boşluklu) taşıma katmanı kullanmaktadır. Bu organik katman üretim maliyetini arttırmakta ve eksikliği üretim verimliliğinde düşüşe neden olmaktadır. Perovskit güneş pilleri ise bu delikli organik malzemeye gerek kalmadan enerji verimliliğini ve maliyeti düşürecek bir yapıya sahiptir.

Çinli bilim adamı Prof. Hongwei Han ve ekibinin geliştirdiği yeni perovskit güneş pilinin 1000 saatten fazla denenerek enerji verimliliği test edilmiş ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

Perovskit güneş pilleri ideal gelecekte yenilenebilir enerji için artan talepleri karşılamak için kullanılabilecek.

 

Kaynak: A. Mei, X. Li, L. Liu, Z. Ku, T. Liu, Y. Rong, M. Xu, M. Hu, J. Chen, Y. Yang, M. Gratzel, H. Han. A hole-conductor-free, fully printable mesoscopic perovskite solar cell with high stabilityScience, 2014; 345 (6194): 295 DOI

2 Yorumlar

  1. Geleneksel silisyum gunes hucrelerinden daha ucuz, yuksek verimli bir alternatif gunes hucresi haline gelmistir.

  2. Gerçekten böyle bir gelişme bekleniyordu. Çünkü bu tarz sistemler çok pahalı, evet doğa dostu ve doğal kaynakları tüketmeyen bir çözüm ama, verimliliği tartışma konusuydu. Bu tarz paneller kuran bir firma ile görüştük ve evin elektrik ihtiyacını karşılayacak bir proje hazırlattık. Fiyat çok pahalıydı ve sistem muazzam yer kaplıyordu. Maliyeti kendini 10 yılda amorti ediyordu. Biz de vazgeçmiştik. Bu anlattığım 4 sene önceydi. Umarım daha hızlı bir gelişme olur bu alanda, çünkü dünyanın artık ihtiyacı var bu tarz çözümlere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.