Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Sağlık ve Tıp / Ücretsiz Çevrimiçi Semptom Denetleyicileri Tarafından Sağlanan Tanı ve Triyaj Önerileri Ne Kadar Kaliteli

Ücretsiz Çevrimiçi Semptom Denetleyicileri Tarafından Sağlanan Tanı ve Triyaj Önerileri Ne Kadar Kaliteli

Edith Cowan Üniversitesi’de (ECU) yapılan ve Avustralya Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, günümüzde birçok kişi sağlık semptomlarını kendi başına teşhis etmek ve tıbbi tavsiye almak için Dr. Google’ı sorgulamakta. Ancak çevrimiçi semptom denetleyicileri (yani kullanıcılar) bu sorgulamaların sadece üçte birinde doğru yanıta ulaşabilmekte.

Çalışmada, 36 uluslararası mobil ve web tabanlı sempton denetleyicisi analiz edildi ve doğru tanı değerinin ilk sonuçta olma olasılığı %36 olurken ilk 3’de olma olasılığı %52 oldu. Araştırma ayrıca sağlık hizmetlerinin ne zaman ve nerede alınacağı konusunda verilen tavsiyenin yüzde 49 oranında doğru olduğunu ortaya koydu.

Günümüzde Google’da sağlıkla ilgili aramaların dakikada yaklaşık 70.000 adet olduğu tahmin edilmekte. Avustralyalıların yüzde 40’a yakını kendi kendine tedavi için çevrimiçi sağlık bilgisi aratmakta. Çalışmanın başyazarı ve ECU Yüksek Lisans öğrencisi Michella Hill: “Belirtilerinize neyin neden olabileceğini bulmak için bu araçları kullanmak cazip gelse de, çoğu zaman en iyi ihtimalle güvenilmez ve en kötü ihtimalle tehlikeli olabilirler” dedi.

(Online semptom kontrolörleri, olası teşhisleri sunmadan önce kullanıcılardan semptomlarını listelemelerini istemekte.)

Yeni Bir Araştırmada Dr. Google'ın Neredeyse Çoğu Zaman Yanlış Tanı Koyduğu Tespit Edildi
Credit: Unsplash

Bayan Hill’e göre, çevrimiçi semptom denetleyicileri yanlış bir güvenlik duygusu sağlıyor olabilir. “Çoğumuz bir sıkıntı veya baş ağrısının ilk belirtilerinde siberkondriak olarak googling (Google’da arama) yapmayı çok seviyoruz. Ama gerçek şu ki, bu web siteleri ve uygulamalar tüm resme bakmadıkları ve tıbbi geçmişinizi veya diğer semptomlarınızı bilmedikleri için verdikleri sonuçlar güvenilir olmayabilir. Hatta yeterli sağlık bilgisine sahip olmayan insanlar, kendilerine verilen tavsiyenin doğru olduğunu veya durumlarının ciddi olduğu halde ciddi olmadığını düşünebilirler” dedi.

Araştırmada, triyaj tavsiyesinin ise (yani ne zaman ve nerede sağlık hizmeti alınacağı) teşhislerden daha doğru sonuçlar verdiği bulundu. Hill: “Acil ve acil bakım vakaları için tıbbi yardım istemek için verilen tavsiyenin yüzde 60 civarında doğru olduğunu, ancak acil olmayan durumlar için bu uygun tavsiyelerin yüzde 30 ila 40’a düştüklerini gördük” dedi.

Bayan Hill’e göre, çevrimiçi semptom denetleyicilerinin modern sağlık sisteminde bir yeri olabilir. Hill; “Bu siteler doktora gitmenin yerini tutmaz, ancak resmi bir tanı koyduktan sonra daha fazla bilgi sağlamada yararlı olabilir. Ayrıca, mevcut COVID-19 salgının tespiti ve takibinde iyi sonuç veren sempton denetleyicilerinin de kullanıldığını görüyoruz” dedi.

Makale: Michella G Hill et al, The quality of diagnosis and triage advice provided by free online symptom checkers and apps in Australia, Medical Journal of Australia (2020). DOI: 10.5694/mja2.50600

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.