Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Genel / Türkiye’nin İlk Minyatür Yapay Kalp Pompası Geliştirildi

Türkiye’nin İlk Minyatür Yapay Kalp Pompası Geliştirildi

TÜBİTAK’ ın desteklediği projeyle Türkiye’nin ilk vücut içine yerleştirilebilen minyatür yapay kalp pompası sisteminin prototipini geliştirildi. İthal ürünlere göre yüzde 80 daha ucuza üretilecek minyatür yapay kalp pompası hastaların kullanımına sunulacak.

Yeditepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nilüfer Eğrican’ın başvurusuyla başlayan proje daha sonra Koç Üniversitesinden Doç. Dr. İsmail Lazoğlu’nun yürütücülüğünde tamamlandı. “Minyatür Bir Yapay Kalp Pompa Sisteminin Tasarımı, Analizi Ve Prototip Üretimi” projesinde Doç.Dr. İsmail Lazoğlu ve Florance Nightingale Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Suha Küçükaksu’nun işbirliğinde Türkiye’nin ilk minyatür yapay kalp pompası sisteminin prototipi geliştirildi. Sağlık alanında bir ilke imza atılan proje ile yapay kalp pompası vücut içine yerleştirilecek şekilde tasarlandı. Minyatür kalp pompası 5 cm çapındaki özgün tasarımıyla patentlendi.

Türkiye’nin İlk Minyatür Yapay Kalp Pompası Sistemi
Türkiye’nin İlk Minyatür Yapay Kalp Pompası Sistemi

TÜBİTAK ARDEB’in 1001 – Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında 321 bin TL destek verdiği projenin kalp hastaları için müjde niteliğinde olduğunu belirten Doç. Dr. İsmail Lazoğlu, “Kalbin pompaladığı kan miktarı dakikada 2 litrenin altına düştüğünde kalp yetmezliği sorunu oluşuyor. Kalp yetmezliği yeni kalp takılmasıyla aşılabiliyor ancak yeni bir kalbinin takılması her zaman mümkün olmuyor. Türkiye’de yaklaşık 10 bin civarında kalp yetmezliği olan hasta var. Bizim geliştirdiğimiz minyatür yapay kan pompası, kalp yetmezliği olan hastalara uygulanabilecek ve dakikada 8 litreye kadar kan pompalayacak. Kalbin sol karıncığına takılacak cihaz ile kalp yetmezliğinin önüne geçmeyi hedefliyoruz. 2013 yılı içerisinde hayvan deneylerini yapmayı ve ardından en kısa sürede insan vücuduna yerleştirilir hale getirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Türkiye'ni İlk Minyatür Yapay Kalp Pompası
Türkiye’ni İlk Minyatür Yapay Kalp Pompası

Haberin Devamı

 

2 Yorumlar

  1. çok iyi bir site herkeze ama herkeze tavsiye ederim

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.