Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Koronavirüs / Türkiye’de Aşı ve İlaç Gelişmeleri

Türkiye’de Aşı ve İlaç Gelişmeleri

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdi. Tedavide kullanılan ilacın yerli sentezinin haziran ayında tamamlanacağını bildirdi.

varank

PROJELERE DESTEK

Bakan Varank, Covid-19’a karşı yürütülen aşı çalışmasında, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile üniversiteler, araştırma merkezleri ve özel firmalarla beraber 2 konsorsiyum oluşturduklarını ve 17 projenin desteklendiğini belirtti

AŞI VE İLAÇ PROJELERİ

Varank, “Bu hastalığın tedavisinde şu anda Sağlık Bakanlığımızın kullandığı ve Bakanımızın da bizzat ‘tedavide işe yarıyor’ dediği bir ilacın, yerli sentezini haziran ayı gibi tamamlamış olacağız. Böylece şu anda ithal ettiğimiz, dışarıya bağımlı olduğumuz bir ilacı, yerli sentezle üretmeye başlayacağız.” dedi.

TANI KİTLERİ

Varank, tanı kitleri konusunda, 10 projeyi destekleme kararı aldıklarını ifade etti. Firmaların projeleri hakkında bilgi veren Varank, 30 dakikada netice veren testler üzerinde çalışıldığını ve haziran ayında prototiplerin çıkacağını kaydetti. Türkiye’de polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi üretebilen 13 firmanın olduğunu söyleyen Bakan Varank,  bunların 50 ülkeye ihracat yaptığını bildirdi.

BEZ MASKEYE STANDART

Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) bez maske standartları hakkında da bilgi veren Varank, bugün itibariyle 9 firmanın TSE’ye başvurduğunu aktardı.

SANAYİ KURULUŞLARINA ÖNLEM KILAVUZU

TSE ile sanayi kuruluşları için ‘Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’ adında bir belge hazırladıklarını söyleyen Varank, gelecek hafta pazartesi günü bu kılavuzun yayınlanacağını ifade etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.