Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Türkiye'de Teknoloji / Türk Uzay Kuvvetleri Kuruluyor

Türk Uzay Kuvvetleri Kuruluyor

Çalışma kapsamında 2020’li yıllarda Hava Kuvvetleri Komutanlığı kuvvet yapısında önemli değişiklikler öngörülüyor. Uzay Kuvvetleri ile Türkiye’nin sahip olunacak uydu sistemleri ile özellikle keşif ve ihbar kontrol alanlarında uzay ortamı etkin olarak kullanılacak. Kuvvette askeri personelin yanı sıra sivil uzay bilimcilerin de görev alması bekleniyor.

Bu gelişmelere paralel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 13 Aralık 2018’de yayımlanan kararnameyle kurulan ve Türkiye’nin 20 yıllık rüyası olan Türkiye Uzay Ajansının A Takımı’nın da sessiz ve derinden aktif durumda bulunduğu belirtiliyor.

uzay

Ajansın 7 üyeden oluşan yönetim kurulu Erdoğan tarafından atanmıştı. E. Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, Ajansın Yönetim Kurulu Başkanı olmuş, yönetim kurulunda, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uzay Mühendisliği Bölümünün kurucularından Prof. Dr. Yurdanur Tulunay, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, NASA’nın Mars projesinde görev alan Dr. Ahmed Akgiray, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A. Ş. Genel Müdürü Murat İkinci ile TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen yer almıştı.

Hedef, ’Milli teknoloji, güçlü sanayi’ vizyonumuzu uzay ve havacılık alanında hayata geçirecek yıldız kadromuzla Türkiye’yi uzay ligine taşımak’’

UZAYDA TÜRKİYE GÖZLERİ

Türkiye’nin aktif uydu filosunda halen 3 haberleşme, 3 gözlem uydusu bulunuyor. Türkiye, yapımı devam eden Türksat 5A, 5B ve 6A’nın hizmete alınmasıyla aktif haberleşme uydularının sayısını 6’ya yükseltme yolunda ilerliyor.

Türkiye’nin ilk uydusu 10 Ağustos 1994’te fırlatıldı. Aktif uydulardan Türksat 3A, 4A ve 4B’nin haberleşme ihtiyacımızı karşılıyor. Göktürk-1, Göktürk-2 ve Rasat uydularımız gözlem yapıyor.

Türksat 5A ve 5B uydularının tasarım ve üretim sürdürülüyor. Türksat 5A’nın içinde bulunduğumuz 2020’de, Türksat 5B’nin de 2021’de uzaya gönderilmesi hedefleniyor. Türkiye, 6 uydudan oluşacak uydu filosuyla Asya’da, Türk cumhuriyetleri dahil Çin’e kadar uzanan bölgeye, Afrika ve Avrupa’yı kapsayan coğrafyaya hizmet verecek.

Kaynak : Bülent ERANDAÇ Stratejik Düşünce Enstitüsü sde.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.