Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Türk Bilim Adamlarından Yüksek Performanslı Kamera Sistemi

Türk Bilim Adamlarından Yüksek Performanslı Kamera Sistemi

Türkiye’de ilk kez Bilkent Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinin ortak çalışmasıyla geliştirilen hem gündüz hem de gece çalışabilen hassas kamera teknolojisi tanıtıldı.
Türk Bilim Adamlarından Şahin Gözlü Kamera
Türk Bilim Adamlarından Şahin Gözlü Kamera

Geleneksel termal kameralardan hem çözünürlük hem de çalışma sıcaklığı açısından çok daha yüksek performans veren kameralar, askeri ve medikal uygulamalarda kullanılacak. Hem malzemesi hem de nanoteknoloji temelli üretim teknolojisi tamamen milli olarak geliştirilen kameralar, geceleri atmosferden yayılan ancak gözle görünmeyen ışıkları kullanarak görüntü alıyor ve en karanlık gecelerde bile çalışabiliyor.

InGaAs temelli yüksek performanslı kameralar Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi ile (NANOTAM) ve Gazi Üniversitesi Fotonik Araştırmalar Merkezi (FOTON) ortaklığında yürütüldü ve  Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen projeler sonucunda geliştirildi.

Bilkent Üniversitesi NANOTAM Başkanı Prof. Dr. Ekmel Özbay,  “Nanoteknoloji temelli sensörlere sahip kameralarla, geleneksel termal kameralardan 100 kat daha iyi görüntü elde edilebildiğini kaydetti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.