Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Sağlık ve Tıp / Tüm Vejetaryen Yiyecekler Eşit Derecede Sağlıklı Mı?

Tüm Vejetaryen Yiyecekler Eşit Derecede Sağlıklı Mı?

ESC Congress 2020’de sunulan bir araştırmaya göre vejetaryen yiyecekler eşit derecede sağlıklı olmayabilir.

Harokopio Üniversitesi’nden yazar Dr. Matina Kouvari: “Çalışmamızda bitki besinlerinin değişken beslenme kalitesine dikkat çektik. Bulgularımız kadınlar için belirgin. Önceki araştırmalar, kadınların erkeklere göre daha fazla bitki bazlı gıda ve daha az hayvan bazlı ürün yeme eğiliminde olduğunu göstermişti. Ancak bizim çalışmamız bunun daha sağlıklı gıda seçimlerini ve dolayısıyla daha iyi sağlık durumunu garanti etmediğini göstermekte” dedi.

Tüm Vejetaryen Diyetler Sağlıklı Mı 1

Çoğu diyet araştırması, bitki temelli diyetleri basitçe “vejetaryen” veya “düşük etli” olarak tanımlar ve böylece tüm bitki besinlerini eşit olarak ele alır. Ele alınan çalışmayı diğer çalışmalardan farklı kılan, genel miktara ek olarak tüketilen bitki bazlı gıda türlerini de incelemesi. Sağlıklı bitki bazlı ürünler temelde; tam tahıllar, meyveler, sebzeler, kuruyemişler, zeytinyağı ve çay / kahve gibi en az işlenmiş gıdalardır. Sağlıksız bitki bazlı ürünler de; meyve suları, şekerli içecekler, rafine tahıllar, patatesler ve her türlü tatlıdan oluşmakta.

Çalışmada, bitki bazlı gıdaların miktarı ve kalitesi ile kalp sağlığı arasındaki bağlantı 10 yıllık bir süre boyunca incelendi. 2001 ve 2002’de ATTICA çalışması, Atina’da yaşayan ve kardiyovasküler hastalığı veya diğer kronik rahatsızlıkları olmayan yetişkinlerden rastgele bir örnek seçildi. Mevcut analiz, normal kan basıncı, kan lipitleri ve kan şekeri olan 146 obez katılımcıda gerçekleştirildi. Diyet, önceki yılki alışılmış alışkanlıklar hakkında bir anket kullanılarak değerlendirildi. Porsiyon boyutlarını tanımlamaya yardımcı olması için fotoğraflarla birlikte Yunanistan’da yaygın olarak tüketilen 156 yiyecek ve içeceği listelendi.

Tüm Vejetaryen Diyetler Sağlıklı Mı

On yıl içinde, bu obez katılımcıların neredeyse yarısı yüksek tansiyon, yüksek kan lipitleri ve yüksek kan şekeri geliştirdi (bu özellikle kalp sağlığı için riskli bir kombinasyon). Daha fazla bitki bazlı yiyecek tüketen erkeklerin sağlık durumunda bu düşüşe sahip olma olasılığı daha düşüktü. Kadınlarda da bir eğilim gözlemlendi, ancak istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı.

Bitki bazlı yiyeceklerin kalitesi ile ilgili olarak, daha sağlıklı seçimler normal kan basıncını, kan lipidlerini ve kan şekerini korumakla bağlantılıydı. Tersine, sağlıksız bitki bazlı yiyecekler tüketmek, yüksek tansiyon, yüksek kan lipitleri ve yüksek kan şekeri gelişimi ile ilişkilendirildi. Bu ilişkiler kadınlarda erkeklere göre daha güçlüydü.

Dr. Kouvari: “Daha az et yemek, özellikle tam tahıllar, meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve zeytinyağı gibi besleyici bitkisel besinlerle değiştirildiğinde kalp sağlığı için faydalıdır” dedi.

Kaynak: ScienceDaily.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.