Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Haberler / TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri İçin Başvurular Başladı

TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri İçin Başvurular Başladı

Başarılı bilim insanlarına her yıl Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle verilen TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri’nin 2014 yılı başvuruları başladı.

Bilimsel ve teknolojik alanlardaki Ar-Ge faaliyetlerini destekleyen TÜBİTAK, bu amaçla 1966’dan bu yana başarılı bilim insanlarını ödüllendiriyor. Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü olmak üzere 4 ayrı kategoride verilen ödüllerin 2014 yılı başvuruları başladı. 31 Aralık 2013 Salı gününe kadar devam edecek başvurular için bilim insanları, “www.tubitak.gov.tr/oduller” adresinden ulaşacakları aday formlarını ve istenilen diğer belgeleri TÜBİTAK Bilim Kurulu Sekreterya Birimine kargo veya posta yoluyla iletecek.

TÜBİTAK Bilim Ödülleri 2014
TÜBİTAK Bilim Ödülleri 2014

Ödüller temel bilimler, mühendislik bilimleri, sağlık bilimleri ile sosyal ve beşeri bilimler alanlarında çalışmalarda bulunan bilim insanlarına veriliyor. Ödülleri kazananlar her yıl TÜBİTAK’ın kuruluş yıldönümü olan 24 Temmuz tarihinde açıklanıyor.

İlk Bilim Ödülü 1966 yılında verildi

Bilim insanları için Türkiye’deki en prestijli ödül olan TÜBİTAK Bilim Ödülleri, ilk olarak 1966 yılında verildi. İlk kez Kimya dalında verilen ödüllere Prof. Dr. Talat Erben ve Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu layık görüldü.

Ödül Töreni Çankaya Köşkü’nde düzenleniyor

TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü, 2007 yılından itibaren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle sahiplerini buluyor. Törende bilim insanları ödüllerini Cumhurbaşkanı Gül’den alıyor. Bilim insanlarına para, altın veya gümüş plaket ile ödül beratı veriliyor. Bilim ödülü alanlara ayrıca, araştırmalarda kullanması için Bilim Kurulu’nca belirlenen miktarda destek veriliyor.

2013 Ödülleri Aralık Ayı’nda Sahiplerini Bulacak

2013 Bilim Ödülleri ise Aralık ayında Köşk’te düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Ödül alan bilim insanları 24 Temmuz’da açıklanmış ve bu yıl 2 Bilim Ödülü, 2 Özel Ödül ve 11 Teşvik Ödülü ile 1 TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü verilmesine karar verilmişti.

Ödüller Kimlere Veriliyor?

Bilim Ödülü: Türkiye’de yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunan bilim insanlarına veriliyor.

Özel Ödül: Bilim Ödülü eşdeğeri olarak yurtdışında yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bilim insanlarına veriliyor.

Teşvik Ödülü: Bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olan ve ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş Türkiye’de ikamet eden bilim insanlarına veriliyor.

TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü: Bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış, ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş, Türkiye’de yerleşik bilim insanlarına, Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji alanlarında yıllar itibariyle dönüşümlü olarak veriliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.