Salı , Haziran 22 2021
Ana Sayfa / Çocuklar İçin Bilim / Toplardan Enerji Aktarımı Deneyi

Toplardan Enerji Aktarımı Deneyi

Evde kaldığımız bu günlerde heyecan verici bilim dünyasını hayata geçirmeye yardımcı olan çocuklar için eğlenceli bilim deneylerinin tadını çıkarın.

Toplardan Enerji Aktarımı

Enerji sürekli form değiştiriyor ve nesneler arasında yer değiştiriyor. Bunun nasıl çalıştığını kendiniz görmeye çalışın. Kinetik enerjiyi büyük toptan daha küçük olana aktarmak için iki top kullanın ve ne olduğunu görün.

top

Gerekenler:

  • Basketbol veya futbol topu gibi büyük, ağır bir top
  • Tenis topu veya şişme lastik top gibi daha küçük, hafif bir top

Talimatlar:

  1. Dışarıda bol yer olduğundan emin olun.
  2. Tenis topunu dikkatli bir şekilde basketbolun üstüne koyun, bir elinizi basketbolun altına, diğer elinizi de tenis topunun üstüne koyun.
  3. Her iki topu da aynı anda bırakın ve ne olduğunu gözlemleyin.

Ne oluyor?

Topları aynı anda düşürdüyseniz, tenis topu basketboldan sekmeli ve havaya uçmalıdır. İki top, yere çarptıktan hemen sonra vurur, daha büyük basketboldaki kinetik enerjinin büyük bir kısmı daha küçük tenis topuna aktarılır ve havaya gönderilir.

Topları düşürmeden önce havada tuttuğunuzda, ‘potansiyel enerji’ adı verilen başka bir enerji türü vardı, toplar, topları kaldırmak için harcadığınız çabayla bunu elde etti, enerjinin asla kaybolmadığını belirtmek ilginç, sadece başka tür enerjilere aktarılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.