Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Tesla, Yeni Pil Teknolojisi İle Otomotiv Sektörünün Ekonomisini Yeniden Şekillendirmeye Hazırlanıyor

Tesla, Yeni Pil Teknolojisi İle Otomotiv Sektörünün Ekonomisini Yeniden Şekillendirmeye Hazırlanıyor

Tesla yakın bir dönemde elektrikli otomobillerin fiyatlarının benzinle çalışan rakiplerine göre daha uygun hale getirilebilmesi için daha uzun performans ve daha düşük maliyet vaat eden yeni nesil bir pil teknolojisi sunmaya hazırlanıyor. Otomativ devinin pillerinin, Tesla Model 3 sedan ile birlikte ilk defa Çin’de tanıtılmasının planlandığı sektör temsilcileri tarafından da doğrulandı.

Pil, Çinli pil üreticisi Contemporary Amperex Technology (CATL) firmasından bir ekip ve Tesla CEO’su Elon Musk tarafından uzmanlık alanları pil teknolojileri üzerine olan akademik bir ekiple ortak bir projede geliştirildi.

Tesla, Yeni Pil Teknolojisi İle Otomotiv Sektörünün Ekonomisini Yeniden Şekillendirmeye Hazırlanıyor
Credit: CC0 Public Domain

Maliyetli kobalt bileşenlerini en aza indirgemek, hatta ortadan kaldırmak amacıyla pil kimyası yeniden düzenlendi (daha fazla nikel ve manganez kullanımıyla) ve önemli maliyet tasarrufları sağlanabildi. Yeni pillerde dahili batarya gerilimini azaltacak bileşen kaplamaları ile birlikte bazı kimyasal katkılar kullanılacak ve piller daha uzun süre daha fazla enerji depolayabilecek.

Geliştirilmiş piller, projeye aşina olan kaynaklara göre bir milyon mil kullanım ömrüne sahip olacak. Musk ayrıca tüm dünyada kendi bünyesinde bulunan devasa tesisleri akü üretim sürecinin tamamını için kullanarak maliyet tasarrufu sağlayacak. 2016 yılında faaliyete başlayan ve halen genişleyen tesisin tamamlandığında dünyanın en büyük binası olması bekleniyor.

Kaynak: techxplore.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.