Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 / Robot Dünyası / Tarımda İşgücü Sorunu Robot Çiftçilerle Çözebilir Mi?

Tarımda İşgücü Sorunu Robot Çiftçilerle Çözebilir Mi?

Covid-19 ve Brexit’in yarattığı belirsizlikler, İngiltere taze ürün sektörüne yönelik mevsimlik işgücü arzını etkilemeye devam etmekte.

İngiltere’de taze meyve sebzelerin toplaması ve paketlemesi için yılda yaklaşık 80.000 tarım işçisine ihtiyaç duyulmakta. Ancak Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle, göçmen işçilerin sadece %30’unun bu sezon İngiltere’ye geleceği ve gelecekte bu belirsizliklerin devam edeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle tarımda işgücü sorununu çözmeye yönelik, yumuşak meyve ve sebzelerin robotik ve otomasyon sistemleri ile yakın gelecekte toplanabilmesi için bir tarım-gıda konsorsiyumu oluşturuldu. Bu konsorsiyumla beraber çiftçiler, bu sezon çilek, elma, yaban mersini, marul ve brokoli üreten çiftliklerde yeni robot tabanlı sistemleri denemeye hazırlanıyor.

Amaç, onaylanmış teknolojilerle ölçeklendirilmiş üretimlerin 2021 sezonu için planlanarak uygulamaya alınabilmesi. Bu konsorsiyum NFU, Lincoln Üniversitesi, Agri-EPI Merkezi, Üretim Teknoloji Merkezi ve Bilgi Aktarım Ağı (KTN) ile 100’den fazla gıda üreticisinin desteğiyle koordine edilmekte.

Tarımda akıllı robot çiftçiler
Tarımda akıllı robot çiftçiler

Lincoln Üniversitesi Tarımsal Gıda Teknolojisi Profesörü Simon Pearson, bu sürecin meyve ve sebze toplama gibi birçok pazar sektörü için ‘ciddi sorunlara’ neden olabileceğini söyledi. Pearson, son dönemde ‘İngiltere için Seç’ gibi yaklaşımlar ile insan emeğinin kullanılabilirliği artırılmaya çalışılırken, bir yandan da İngiltere tarımsal gıda sektörü ve teknoloji sağlayıcılarının AR-GE teknolojilerinin gelişimini ve uygulamaya alınması sürecinde işbirliği yapma fırsatlarını da yakalayabileceğini ifade etti.

NFU Bahçe Bitkileri ve Patates Kurulu başkanı Ali Capper, tarım-gıda konsorsiyumunun ‘mükemmel bir girişim’ ve ‘uzun süredir gecikmiş’ bir hareket olduğunu söyledi. Ali: “Yetiştiriciler, Brexit ve şimdi Covid-19 tarafından daha da kötüleşen mevsimlik emeğin mevcudiyeti, maliyeti ve erişimiyle ilgili sürekli bir zorluk yaşamakta. Bu, dünyanın birçok ülkesinde mevsimsel işgücü zorluklarıyla karşılaşan küresel bir sorun. Konsorsiyumun, meyve ve sebze sektörlerinde robotik kullanımını hızlandırmak amaçlı çalışmasını ve İngiliz çiftçilere ve yetiştiricilerine yeni robot çözümleri getiren yapının bir parçası olmasını hedefliyoruz” dedi.

Tarımsal konsorsiyumda işgücü sıkıntılarını çözebilmek için 5 eylem alanına odaklanılmakta:

  • Robotik, mühendislik ve tarım toplulukları arasında işbirliğini artırmak.
  • Yeni robotları tamamlamak ve en uygun konseptleri geliştirmek için yatırım sağlayabilmek.
  • Kavramların geliştirilmesi ve sahada doğrulanması konusunda yardımcı olması için tarım-gıda sektöründen ve dışından endüstri mühendislerinin sisteme dahil edilmek.
  • Onaylı AR-GE teknolojileri üretmek için endüstriyel tasarımcıları ve üreticileri işe almak.
  • Gönüllü çiftliklerde yeni robotik sistemleri test etmek.

Kaynak: farminguk.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.