Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Tarım ve Hayvancılık / Tarım 4.0, Tarımda Yeni Üretim Modeli Olabilecek Mi?

Tarım 4.0, Tarımda Yeni Üretim Modeli Olabilecek Mi?

Küresel boyutta yaşanan yoksulluk, gıda güvenliği ve temiz gıdaya ulaşabilme sorunu, yakın dönemde de koronavirüs süreci ile tarım politikalarının ve tarım sistemlerinin sürdürülebilirlikleri konusu önemli bir tartışma mecrası haline geldi.

2018 yılında Dünya Hükümetler Zirvesinde  Oliver Wyman işbirliğinde Tarım 4.0 – Tarım Teknolojisinin Geleceği adlı bir rapor yayınlanmıştı. Raporda geleceğin taleplerini karşılamak için tarıma etki eden demografi, doğal kaynakların azlığı, iklim değişikliği ve gıda atığı konu başlıkları ele alınmaktaydı. Yine raporda, gıda talebindeki artışa paralel olarak 2050 yılına kadar gıda üretiminin yüzde 70’den daha fazla artması gerekeceği vurgulanmıştı.

Tarım 4.0 Tarım Teknolojilerinde Yeni İş Modeli Olabilecek Mi

Günümüzde Dünya genelinde 1 milyara yaklaşan sayıda insan açlık sorunuyla yüz yüze ve eğer önlem alınmazsa 2030’a kadar Dünya nüfusunun yüzde 8’inin yetersiz besleneceği öngörülmekte. Tüm bu zorlukların üstesinden gelmek için hükümetlerin ve yatırımcıların yenilikçi tarım teknolojileriyle uyumlu bir çaba göstermesi çok önemli.

Tarım 4.0 da bu süreçte ortaya atılan yeni bir üretim modeli. Bu modelle sensörler, etkileşimli cihazlar, bilgi teknolojisi vb. konuların yakın gelecekte çiftliklerin tarımsal faaliyetlerinde etkin olarak kullanımı hedeflenmekte. Yine gelecekte tasarlanan tarımsal faaliyetlerde robotların, sıcaklık ve nem sensörlerinin, havadan görüntüleme ve GPS teknolojilerinin kullanılması gündemde. Bu sayede çiftliklerin tarımsal faaliyetlerinde daha karlı, verimli, güvenli ve çevre dostu olması öngörülmekte.

Bu süreçte hükümetlerin gıda ve tarım politikalarını güncellemesi kilit öneme sahip ve temel olarak özellikle 3 başlığın üzerinde durulması çok önemli.

  • Gıda güvenliğini sağlamak ve ithalata bağımlılığı azaltmak.
  • Verimliliği artıran, inovasyon ve bilgiye dayalı tarım ekonomisine geçişi desteklemek.
  • Sadece ürünlerin değil, yeni çözümlerin de ihracatçısı olabilmek.

Kaynak: Oliverwyman.com

Editör Notu: Özellikle koronavirüs sürecinde sürdürülebilir bir gıda altyapısının ne kadar önemli olduğu tekrar hatırlanmıştır. Bu süreçte ülkelerin etkin gıda politikalarına sahip olmasının, o ülkelerin savunma sanayi politikaları kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Özellikle Tarım 4.0 konsepti altında üretim ve iş modellerine geçilmesi sürecinin çok iyi planlanarak yönetilmesi ve bu alanda kullanılacak teknolojilerin yerli imkanlarla geliştirilmesi de stratejik açıdan kritik bir konudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.