Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Solucan Yapılı Hematit Photoanode İle Solardan Hidrojen Üretim Verimliliginde Dünya Rekoru Kırıldı

Solucan Yapılı Hematit Photoanode İle Solardan Hidrojen Üretim Verimliliginde Dünya Rekoru Kırıldı

Güney Kore Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsünden araştırmacılar solucan yapılı hematit photoanode ile solardan hidrojen üretim verimliliğinde %5,3’lük değere ulaştılar. Araştırma Scientific Reports ‘da yayınlandı. Geçmiş araştırmalarda solar hidrojen verimliliği ile ilgili rekor %4.2 ile İsviçre Ecole Polytechnique de Lausanne’den (EPFL) Prof. Michael Graetzel ve çalışma grubundaydı.

Suyun Güneş Enerjisi İle Oksijen ve Hidrojene Çevrimi
Suyun Güneş Enerjisi İle Oksijen ve Hidrojene Çevrimi

 Solar (güneş enerjili) su ayrıştırma tekniği yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerji üretim metodudur, çünkü dünyada doğal olarak en çok bulunan güneş enerjisini ve suyu kullanır. Şimdilerde suyun güneş enerjisi ile hidrojene çevirisindeki verimlilik üstesinden gelinmesi gereken en önemli konudur. Solar su ayrıştırma teknolojisinin anahtarı, abzorbe edilen solar enerji ile yarı iletken fotokatalizörler sayesinde suyun hidrojen ve oksijen olarak ayrıştırılmasıdır.

Demir tozu olarak bilinen Hematit (Fe2O3) güneş ışığının büyük bir bölümünü absorbe eder. Ayrıca su içerinde oldukça iyi karalılığa sahiptir, düşük maliyeti ve çevreci oluşu önemli diğer özelliklerindendir. Bu nedenle 20 yıldan daha fazla süredir photoanode malzemesinin yapımında kullanılan en popular malzemedir. Fakat hematitin önemli bir kısıtı mevcut o da elektrik iletiminde düşük performans sergilemesi. Bu nedenle UNIST ‘den Prof. Jae Sung Lee ve Tokyo Üniveristesi’nden Prof. Kazunari Domen hidrojen üretim verimliliğini arttıracak yeni bir anot malzemesi üzerine çalışmaya başlandılar

Prof. Lee ve çalışma arkadaşları hematitin iletkenlik özelliklerini geliştirebilmek için bir seri modifikasyon geliştirdiler. Öncelikle, nano malzeme sentezleme teknikleri kullanılarak tek kristalli “solucan” morfolojik özelliklere benzer bir yapı geliştirildi. Ardından hematit örgülerinin içerisine bir miktar platin eklendi. Son olarak ta oksijen oluşumu için bir miktar kobalt katalizör eklendi.

Yapılan bu çalışmalar %5,3’lük rekor verimlik ile sonuçlandı. Böylece sudan solarla hidrojen eldesi için %10’luk efektif oran ile önemli bir mihenk taşına varılmış oldu.

Kaynak: sciencedaily.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.