Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Enerji / Solar Hücre Verimliliğinde %44.7 İle Dünya Rekoru

Solar Hücre Verimliliğinde %44.7 İle Dünya Rekoru

Fraunhofer Güneş Enerji Sistemleri Enstitüsü, Soitec, CEA-Leti ve  Berlin Helmholtz Merkezi tarafından yapılan ortak açıklamada güneş enerjisinin elektrik enerjisine çevrilmesinde %44,7 ‘lik verimlilik seviyesi ile yeni bir dünya rekoru kırıldığı belirtildi.

Bu başarının ultraviyoleden kızılötesine (infrared) kadar olan güneş tayfındaki (sprekturum) enerjinin %44,7’sinin elektrik enerjisine çevrilebileceğini ispatladığı açıklandı.

Başarının enerji maliyetlerinin azaltılmasında önemli bir adım olduğu ve %50 verimlilik hedefi için önemli bir aşama olduğu vurgulandı.

Solar Hücre Verimliliğinde  Dünya Rekoru
Solar Hücre Verimliliğinde Dünya Rekoru

Mayıs 2013 tarihindeki %43,6’lık başarını ardından, yapılan optimizasyon çalışmaları ile verimlilik bugünkü seviyesine ulaştı. Kullanılan teknolojide güneş pillerinde yoğunlaştırılmış fotovoltikler (CPV) kullanıldı. Bu sistem güneşçe verimli alanlarda kullanılan fotovoltiklere göre verimliliği 2 katına kadar arttırmaktadır. Uzay teknolojisinin kullanıldığı sistem farklı dalga boylarının emebilmektedir.

Fraunhofer ISE Bölüm Başkan Frank Dimroth; Uzun yıllardır yapılan çalışmalarla geliştirilen malzemeler, optimizasyon çalışmaları ve yeni geliştirilen gofret sistemi ile bağlanan iki yarı iletken kristal sistemi sayesinde mevcut verimlilik seviyesine ulaştıklarını belirtti.

Kaynak: sciencedaily.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.