Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Enerji / Güneş Enerjisi / Soğutma Mekanizması, Kendinden Enerjili Dış Mekan Sensörlerinin Verimliliğini Arttırabilir Mi?

Soğutma Mekanizması, Kendinden Enerjili Dış Mekan Sensörlerinin Verimliliğini Arttırabilir Mi?

Dış mekan sensörleri, tüm hava koşullarında veri toplayabilmek için uzun süreler geçirirler. Bu süreçte verimli ve etkin çalışmaları için sürekli bir enerji kaynağına ihtiyaç duyarlar.

Güneşten elektrik üretilmesi sürecinde fotovoltaik sistemler sıkça kullanılır. Fakat geceleri güneşten enerji enerji edilemediği için dış mekan sensörlerine güç vermek zorlaşır. Bu zorluğun aşılabilmesi yolunda, cihazın üst ve alt kısımları arasındaki sıcaklık farkını güç üretme amacıyla kullanan termoelektrik cihazlar tercih edilir. Ancak, fotovoltaiklerden daha verimli olmasına rağmen, birçok termoelektrik cihazların bazı dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin, yani çevresel sıcaklıklar değiştiğinde termoelektrik cihazlarda elektrik akımı akış yönü değişir, bu nedenle voltaj günde en az iki kez sıfıra düşer.

Kendinden Enerjili Dış Mekan Sensörleri için Soğutma Mekanizması, Güneş Enerjisi Üretimini Artırabilir Mi

Applied Physics Letters’da yayımlanan çalışmanın yazarlarından Satoshi Ishii, termoelektrik cihazın işareti cihazın üst ve altı arasındaki sıcaklık farkına bağlı olduğu. Soğutma, ortam sıcaklığına kıyasla bir sıcaklık farkı oluşturmak için kullanılabileceğini ve bir sıcaklık farkı oluştuğunda, termoelektrik üretimi mümkün olacağını. Yaptıkları çalışmada radyasyon soğutma kullanarak gün boyunca cihazı sürekli olarak soğutan dalga boyu seçici bir yayıcıdan oluşan bir termoelektrik cihazı test ettiklerini. Test sonucunda, cihazın üstü altından sürekli daha soğuk olması sağlanarak, gündüz ve gece ve çeşitli hava koşullarında sabit voltaj oluşturulabildiğini ifade etti.

Test ettikleri cihaz, bir cam substratın altındaki 100 nanometre kalınlığında bir alüminyum filmden oluşmakta. Yazarlar çalışmalarında, geniş bantlı bir vericiyi seçici bir vericiyle karşılaştırmış, seçici vericinin sıcaklıktaki çevresel değişiklikler sırasında voltajın sıfıra düşmesi problemini önlediğini açıkladılar. Ayrıca, bir sensörün monte edilebileceği çatı gibi diğer ısı kaynaklarının voltaj üretme yeteneğinin de artırabildiğini ifade ettiler.

Makale: Radiative cooling for continuous thermoelectric power generation in day and night. Applied Physics Letters, 2020; 117 (1): 013901 DOI: 10.1063/5.0010190

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.