Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 / Büyük Veri / Slack Artık Yüklenen Görüntülerden Konum Verilerini Çıkarıyor

Slack Artık Yüklenen Görüntülerden Konum Verilerini Çıkarıyor

The icon for the chat service app Slack, by Slack Technologies Inc., sits on the screen of an Apple Inc. iPhone 6 smartphone in this arranged photograph in London, U.K., on Monday, Sept. 18, 2017. Slack closed a $250 million funding round led by SoftBank Group Corp.s Vision Fund, the company said Sunday. Photographer: Chris Ratcliffe/Bloomberg via Getty Images

Bilgisayarınızdaki belgelerden telefonunuzda çekilen fotoğraflara kadar neredeyse her dijital dosya meta veri içerir. Dosyanın kendisi hakkındaki, dosyanın ne kadar büyük olduğu, ne zaman oluşturulduğu ve kim tarafından olduğu gibi verilerdir. Fotoğraflar ve videolar genellikle çekildikleri yerlerin kesin koordinatlarını içerir.

Ancak bu , kaynaklarını güvende tutmak için daha fazla güvenlik önlemi almak zorunda olan gazeteciler ve aktivistler gibi yüksek riskli Slack kullanıcıları için bir sorun olabilir . Fotoğrafların içindeki meta veriler kaynakları dışa aktarabilir, ihbarcıların isimsizliğini kaldırabilir veya başka bir şekilde düşmanca hükümetlerin bireyleri hedeflemesini kolaylaştırabilir. Bir gazeteci yayınlamadan önce meta verileri bir fotoğraftan kaldırsa bile, fotoğrafın bir kopyası – meta verileriyle birlikte – Slack’in sunucularında kalabilir. Bir bilgisayar korsanı içeri girerse ya da bir hükümet verileri talep ederse, kaynakları riske atabilir.

Slack sözcüsü, Kısa bir süre önce GPS koordinatları da dahil olmak üzere Slack’e yüklenen görüntülerden EXIF (değiştirilebilir görüntü dosyası) meta verilerini ayırmaya başladıklarını doğruladı.

Konum verileri içeren bir fotoğrafı Slack’e yükleyip ardından yüklenen görüntünün bir kopyasını sunucudan alınan test sonucunda sunucudan alınan kopya, tekrar işaretlendiğinde, artık belgeye yerleştirilmiş konum verileri içermiyordu. Fotoğrafı çeken cihazın markası ve modeli gibi bazı meta veriler ise duruyordu.

Slack hangi durumun bu değişime yol açtığını ise açıklamadı.

Kaynak: techcrunch.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.