Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Sınıfında Gövde Hacmi Bakımından Dünyanın En Büyüğü Olan Ilısu Barajında İlk Türbin Dönmeye Başladı

Sınıfında Gövde Hacmi Bakımından Dünyanın En Büyüğü Olan Ilısu Barajında İlk Türbin Dönmeye Başladı

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) projesi kapsamında yapılan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesindeki 6 türbinden ilki 19 Mayıs 2020 tarihinde hizmete alındı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından olan Ilısu Barajı’na ilk kazma 2008’de vuruldu. 12 yıl süren çalışmaların ardından dev projede sona gelindi. GAP’ın vizyon projelerinden olan Ilısu Barajı’nda enerji üretime başladı.

PROJE ADI : Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi
YER : Dicle Nehri – Mardin / TÜRKİYE
İŞİN TİPİ : Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu baraj
GÖVDE HACMİ : 23.760.000 m³
GÖL HACMİ : 10,65 milyar m³
KURULU GÜÇ : 1.200 MWh
SANTRAL TİPİ : Yarı Gömülü
YILLIK ENERJİ ÜRETİMİ : 4.120 GWh
TEMELDEN YÜKSEKLİĞİ : 135 m
KRET UZUNLUĞU : 1.775 m

Ilısu Barajı, sınıfında gövde hacmi bakımından dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip. 10,65 milyar metreküplük su tutma kapasitesi ve 135 metrelik kot yüksekliğiyle de dikkat çekiyor. Bu alanda Atatürk ve Keban barajlarından sonra Türkiye 3’üncüsü. Barajda, 2019 yılında su tutmaya başlandı. 9 milyar metreküp suyla dolan barajdaki su seviyesi 120 metreye kadar yükseldi.

Sınıfında Gövde Hacmi Bakımından Dünyanın En Büyüğü Olan Ilısu Barajında İlk Türbin Dönmeye Başladı

8 buçuk milyar liralık yatırımda, 19 Mayıs’ta barajın 6 türbininden ilki dönmeye başlayacak. İlk olarak 23 Nisan’da test amaçlı döndürülen türbin artık enerji üretmeye başlayacak. Proje sayesinde bölgede 500 bin dekarlık alandaki toprak da sulanarak can bulacak. Her yıl 2,5 milyar lira civarında milli ekonomiye katkı sağlanacak. Projenin tamamlanmasıyla bölgede binlerce kişiye de istihdam alanı oluşacak.

Kaynak: DHA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.