Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Siemens Gamesa, Dünya’nın En Büyük 14MW Açık Deniz Rüzgar Türbinini Piyasaya Sürüyor

Siemens Gamesa, Dünya’nın En Büyük 14MW Açık Deniz Rüzgar Türbinini Piyasaya Sürüyor

Geçtiğimiz Salı günü Siemens Gamesa, açık deniz rüzgar çiftlikleri için 222 metrelik rotor çapına sahip 14 megawatt’lık en büyük rüzgar türbin modelini piyasaya sürdü. Yeni türbin, pazardaki en büyük açık deniz türbinleri sıralamasında Siemens Gamesa’yı ilk sıraya yerleştirdi.

Siemens Gamesa’nın açık deniz teknolojisi başkanı Morten Pilgaard Rasmussen, şirketin yeni türbin için ilk siparişlerinin yakında onaylamayı beklediğini ve bir dizi “küresel” deniz rüzgar geliştiricisine de teklif sunulduğunu söyledi. GE de, 2018 ylında 12 megawatt’lık Haliade-X platformunu açıklamış ve ertesi yıl ilk siparişlerini almıştı.

Siemens Gamesa, Dünyanın En Büyük 14MW Açık Deniz Rüzgar Türbinini Piyasaya Sürüyor
Açık Deniz Rüzgar Türbini

Wood Mackenzie’deki rüzgâr teknolojisi ve tedarik zinciri analisti Shashi Barla’ya göre GE’nin Haliade-X’in 14 megawatt’lık versiyonuna göre Siemens Gamesa’nın 14-222 DD modeli biraz daha büyük bir rotor çapına sahip ve “Power Boost” işlevini kullanarak derecelendirmesini 15 megawatt’a çıkarabilir.

Siemens Gamesa, 2021 sonbaharında Danimarka’da yeni 14 megawatt modelinin bir prototipini kurmayı bekliyor. WoodMac’tan Barla, yeni türbinin Siemens Gamesa için, önceki modelden yüzde 10 daha büyük bir rotor çapına sahip olduğunu söyledi.

“Rüzgar türbinleri için daha büyük olan her zaman daha iyi değildir.”

Rasmussen son olarak, zor deniz yatağı koşulları veya kıyıya uzak mesafeler nedeniyle yüksek kurulum maliyetleri ile karşılaşan geliştiriciler için daha büyük türbinler en iyi seçim olabilir. Dağıtımı daha kolay ortamlarda ise, daha ekonomik olması açısından, daha küçük makinelerin tercih edilmesinin mantıklı olabileceğini ifade etti.

Kaynak: rechargenews.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.