Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Akıllı Şehirler / Ses Dalgasıyla İzolasyon Sistemi Pencere Açıkken Bile Gürültüyü Engelleyebiliyor

Ses Dalgasıyla İzolasyon Sistemi Pencere Açıkken Bile Gürültüyü Engelleyebiliyor

Bilim insanları yeni sistemin dışarıdan gelen seslerle aynı frekansta ses basıncı yaydığını bu sayede de pencerenin açık kalmasına olanak tanıdığını söylüyor.

Caddeden geçen arabaların uğultusu ve trenlerin sesi sıcak bir günde pencereleri açmanızın önüne geçiyorsa, geliştirilen yeni gürültü önleme sistemi ihtiyacınızı giderebilir. The Guardian’ın haberine göre bilim insanları pencereler açıkken de çalışabilecek ses kontrol sistemi geliştirdi. Bu sistem dışarıdan gelen seslerin evin içine girmesinin önüne geçerken hafif rüzgarın esmesine olanak tanıyor. Aktif ses kontrol sistemi, dışarıdan gelen sesleri algılamak için mikrofon kullanıyor. Bu ses dalgalarıyla aynı frekanstaki dalgaların yayılması için de bir dizi hoparlör kullanıyor. Sistem  istenmeyen seslerin dışarıda tutulması için de karşıt baskı modeli uyguluyor.

ses

Araştırmanın yazarlarından ve Southampton Üniversitesi’nde Ses ve Titreşim Araştırmaları Enstitüsü’nden Prof. Stephen Elliott, “Hoparlör kullanarak, açık pencereden gelen sesleri önemli ölçüde azaltmanın mümkün olduğunu kanıtladık” dedi. Elliott, sistemin pencerenin kapatılmasıyla sağlanan etkinin bir benzerini yarattığını söyledi. Araştırma ekibi onlarca yıldır aktif ses kontrolü üzerine çalışıyor ve bu tip sistemler arabalarda ve pervaneli uçaklarda kullanılıyor. Örneğin Honda, hoparlörden gelen sesi kullanarak kabin içindeki sesi kontrol ettikleri sistemlerle yılda bir milyon araba üretiyor.

9ses

Scientific Reports isimli bilimsel yayında yayımlanan makalede Elliott ve meslektaşları iki parçalı kayan pencerenin bulunduğu odayı nasıl model olarak kullandıklarını anlatıyor. Araştırma ekibi pencerenin açık olduğu kısma her biri 4,5 cm çapında 24 hoparlörden oluşan dikdörtgen bir dizi yerleştirdi. Ayrıca odanın dışındaki sesleri toplamak için mikrofon da eklediler. Daha sonra pencereden iki metre uzağa başka bir hoparlör yerleştirdiler ve jet uçağı gürültüsü ve trafik sesleri de dahil apartmanın dışında kaydedilen sesleri çaldılar. Pencereden gelen ses seviyesini tespit etmek için odaya 18 mikrofon yerleştirildi.

Araştırma ekibi deneyin, sistemin etkili olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Elliott, “Aktif kontrol sisteminin performansı pencereyi kapatmaktan daha kötü değil” dedi. Ancak araştırma ekibi sistemin düşük frekanslı seslerle mücadele için daha iyi sonuç verdiğini belirtiyor. Ekip sistemin 300 Hz ve 1 kHz frekans aralığında etkili olduğunu söylüyor.

Bilim insanları gürültü kirliliğinin sağlık üzerindeki etkisini gösteren ve kalp krizi de dahil hastalıklarla ilişkisini ortaya koyan araştırmalara dikkat çekiyor.

Kaynak: The Guardian

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.