Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Deneyler / Sentetik Konuşma Sistemi Sayesinde Gürültülü Duyulara Son

Sentetik Konuşma Sistemi Sayesinde Gürültülü Duyulara Son

Yeni araştırmalar sayesinde tren istasyonlarında, terminallerde, havalimanlarında vb. bir çok alanda kamuya yapılan duyurular gelecekte daha sessiz ve temiz hale gelebilir.

Bilim adamları hoparlörler üzerinden yapılan duyuruların etkinliği için alternatif olabilecek bir yazılım geliştirdi. Mevcut sentetik ses teknolojisi geliştirmek amacıyla, konuşmanın dinleyiciler tarafından nasıl algılandığını araştırıldı. Gürültülü ortamlarda kişilerin duyabileceği en kolay konuşma bileşenlerini belirlemek için testler yapıldı.

ses sistemi Edinburgh Üniversitesinden çalışmayı yürüten uzmanlar, yüksek sesin ve gürültünün olduğu alanlarda, dinleyicilerin konuşmanın duyulması kolay olan parçalarını daha dikkatli dinledikleri bu şekilde söylenenleri anlamaya çalıştıklarını belirttiler. Araştırmacılar söylenen kelimeleri ve sesleri analiz edip dinleyiciler tarafından daha anlaşılır hale getirmeye yardımcı olan bir matematiksel bilgisayar programı geliştirdiler.

Yapılan testlerde işlenen konuşmanın doğal konuşmaya göre daha anlaşılır olduğu tespit edildi. Bazı durumlarda gürültü seviyesinin 5 desibel azaldığı görüldü. Bilim adamları bu teknik sayesinde akıllı telefon ses sistemlerinde, duyuru hoparlörlerinde ve sat-nav sistemlerinde ses kalitesinin arttırılmasının sağlanabileceğini ifade ettiler.

Edinburgh Üniversitesinden Dr. Cassia Valentini Botinhao “ Sesli alanlarda duyuruların duyulması için sesi daha yüksek tutmak en iyi çözüm olmayabilir, çalışmalarımız ve bulgularımız buna alternatif oluşturabilecek tekniklerin geliştirilebileceğini göstermektedir “ şeklinde yorum yaptı.

Kaynak: www.sciencedaily.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.