Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Rüzgar Enerjisi Kullanımda İlk 10 Ülke

Rüzgar Enerjisi Kullanımda İlk 10 Ülke

Dünya üzerinde rüzgar enerjisi kullanımı hızla artarken, birçok ülke kara üzerine kurduğu tribünler sayesinde elde ettiği bu alternatif enerji kaynağını denizler üzerine de tribünler kurarak  daha da yaygınlaştırmaya çalışmakta.

Şimdi Dünya’da yenilenebilir enerji konusunda liderlik yapan ve hızla büyüyen ilk 10 ülkeyi tanıyalım

Çin

Çin'de Rüzgar Enerjisi
Çin’de Rüzgar Enerjisi

WWEA’ya (Dünya Rüzgar Enerjileri Birliği) göre Çin dünyadaki en büyük rüzgar enerjisi pazarına sahip ülke.

Geçtiğimiz Haziran ayında Çin 67,7 gigawatt’lık enerji kapasitesine sahip olduğunu açıkladı ve yakında 80 gigawatt seviyesine ulaşması bekleniyor. Dünya Rüzgar Enerjileri Birliği genel sekreteri Stefan Gsänger Çin’de büyük çaptaki rüzgar enerjisi üretim tesislerinin geçtiğimiz 10 yıl içerisinde kurulmaya başladığını, mevcut durumda Çin’in rüzgar enerjisi pazarında lider konuma yerleştiğini belirtti. Çin’in konvansiyonel enerji kaynaklarının gelecekteki enerji ihtiyacını karşılamayacağını söyleyen Gsänger, bu nedenle Çin’in yenilenebilir rüzgar enerjileri konusunda yatırımlarına devam edeceğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika'da Rüzgar Enerjisi
Amerika’da Rüzgar Enerjisi

Dünya Rüzgar Enerjileri Birliğinin verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri toplam rüzgar gücü kapasitesiyle Çin’i çok yakından takip etmekte. Halihazırda yaklaşık 60 giggawatt’a yakın bir potansiyele s

Almanya'da Rüzgar Enerjisi
Almanya’da Rüzgar Enerjisi

ahip olan ülke, devlet destekleri sayesinde uzun vadede yatırımcılar için yeni fırsatlara sahip.

Almanya

Avrupa rüzgar enerjisi pazarında lider ülke olan Almanya 30 gigawatt’lık bir potansiyele sahip. Gsänger’e göre, Avrupa’daki toplam 100 gigawatt’lık pazarın aslan payına sahip olan Almanya, ülkedeki kömür lobisine rağmen rüzgar enerjisine oldukça ilgili davranmaktadır.

Rüzgar enerjileri ve diğer yenilenebilir enerjiler halktan büyük destek almaktadır, fakat bu desteğe rağmen bazı politikacılar hala bu desteğin karşısında bir tavır sergilemektedir.

İspanya

İspanya'da Rüzgar Enerjisi
İspanya’da Rüzgar Enerjisi

İspanya Almanya’dan sonra Avrupa Birliği ülkeleri arasında rüzgar enerjileri konusunda 2. gelmektedir. 2008 yılında başlayan ekonomik kriz nedeniyle desteği azalan rüzgar enerjileri politikasına rağmen hala sıralamasını korumakta.

Gsänger İspanya’nın fosil yakıtlarından mahrum bir ülke olması nedeniyle enerji konusunda büyük bir açığa sahip olduğunu ve yenilenebilir enerji politikalarının krize rağmen tekrar eski desteği alması gerektiğini vurgulamaktadır..

Hindistan

Hindistan'da Rüzgar Enerjisi
Hindistan’da Rüzgar Enerjisi

Hindistan büyük çapta rüzgar enerjisi uygulamalarına giren öncü ülkeler arasında yer almaktadır. Dev nüfusu ve hızla büyüyen endüstrisi ile büyük enerji ihtiyacı açığına sahiptir. Mevcut enerji kaynaklarının yetersizliğine rağmen Hindistan’da Çin’e göre yeterli bir büyüme olmadığı belirtilmektedir. Gsänger’e göre Hindistan yerel rüzgar kaynaklarını doğru kullanabilirse, rüzgar enerjisi üretiminde büyük avantaja sahip olmaya aday.

İtalya

İtalya'da Rüzgar Enerjisi
İtalya’da Rüzgar Enerjisi

İtalya’da 2011 yılında yapılan oylama ile halk nükleer enerjiye karşı oyunu kullandı. Enerji kaynaklarının çoğunu fosil yakıtlardan elde eden bir ülke için bu aslında iki ucu keskin bir kılıç.

İtalya’da mafya patronları dahi mevcut potansiyelin farkında olduklarını telefon dinlemelerinde “yenilenebilir enerji çok önemli, bu konuda bize iş var” şeklinde bir konuşmayla belirtiyorlar.

Fransa

Fransa'da Rüzgar Enerjisi
Fransa’da Rüzgar Enerjisi

Geçen sene Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ülkenin nükleer enerjiye olan bağlılığını azaltacağını ilan etti. Bu konudaki Fransa hükümetinin çalışmaların 10 yıl öncesine dayandığını söyleyen  Gsänger, şuanda birçok Fransız firmanın rüzgar tribünü yaptığını ve teknolojisini sürekli geliştirdiğini söyledi.

Kanada

Kanada'da Rüzgar Enerjisi
Kanada’da Rüzgar Enerjisi

Halihazırda Kanada 5.5 gigawatt’lık rüzgar enerji kapasitesine sahiptir. Gsänger Kanada’nın enerji politikalarının bölgesel bazda olduğunu söylemektedir.

Rüzgar enerjisi programlarının özellikle Ontario ve Nova Scotia bölgelerinde yoğunlaştığını belirtmektedir. Bu uygulamada potansiyel sahibi bölgelerde rüzgar enerjisi çiftçiliği için ilgilenen kuruluş ve bireysel başvurular değerlendirilmektedir. Bu uygulama sayesinde uzun vadede kişiler ve kurumlar kendi enerji terminallerine sahip olabilmektedirler.

Brezilya

Brezilya'da Rüzgar Enerjisi
Brezilya’da Rüzgar Enerjisi

Brezilya’da rüzgar enerjilerine geçiş hızı oldukça fazla. Gsänger ülkede açılan terminallerinden elde edilen bu enerjinin gaz, hidroenerji, kömür ve nükleer enerjiyle “doğru uygulamalarla” fiyat konusunda baş edebileceğini belirtmektedir.

Brezilya’da rüzgar enerjisi fiyatları kilowatt/saat cinsinden 5 sent seviyesinde. Gözlemcilerin endişelerine rağmen rüzgar enerjileri yağmusuz geçen dönemlerde hidroenerji üreticilerinin enerji eksiğini kapatmakta.

Danimarka

Danimarka'da Rüzgar Enerjisi
Danimarka’da Rüzgar Enerjisi

Hiçbir rüzgar enerjisi listesi tabi ki Danimarka’yı içermeden olmaz.

En son verilere göre ülke elektrik enerjisinin %28’ini rüzgar enerjisinden karşılamakta ve bu oranın 2020 yılında %50 olması hedeflenmektedir.

Gsänger’e göre rüzgar enerjisi konusunda deneyimli olan Danimarkalılar bu enerjileri sistemlerine entegre etmeyi gayet iyi biliyorlar. Hatta bir belediye elektrik enerjisinin %100’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediyor. Beldenin kışın aşırı soğuk olmasına, sanayisinin gelişmiş olmasına rağmen yinede mevcut enerji yeterli olabiliyor.

5 Yorumlar

  1. Maalesef ki Hindistan’ın bile gerisinde kalmayı başararak enerji beyninde kıt olmayı başaran bir ülkeyiz.

  2. bu yazılar ne zaman yayınlandı güncel mi ? acil öğrenebilir miyim?

  3. petrolümüz yok nükleer santralimiz yok uranyum zengini değiliz dünyada Çinden sonra en fazla enerji tüketen ülke konumundayız yenilenebilir enerji kaynaklarından haberimizde yok maalesef denizi suyu rüzgarıyla dünyada en önemli konumdayız ancak Türkiye atom enstitüsünden başka kurum ve kuruluşumuz yok fizik yok kimya yok fakat her birimizin cebinde olan notbook ,s3 s4 s5 telefonlar vs vs öyleyse ……….

  4. Dünya üzerinde rüzgar enerjisi kullanımı ve yenilenebilir enerji kaynakları hergün dahada çoğalırken ne yazık ki ülkemizde pekte yaygın değil. Ege bölgesinin jeopolitik konumuna bakıldığında ülkemizin en çok rüzgar alan kısmı olmasına rağmen sadece Çanakkale ilinde yoğun olarak rüzgar panelleri bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.