Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 / Robot Dünyası / Rüzgar Çiftliklerinin Bakımları İçin Otonom Robot Ekip Projesi

Rüzgar Çiftliklerinin Bakımları İçin Otonom Robot Ekip Projesi

Açık deniz rüzgâr çiftlikleri için dünyanın ilk, muayene ve onarım çözümlerine yönelik tamamen otonom robotik sistemini geliştirme amacıyla 5 milyon $ değerinde bir proje başlatıldı. Robotlarla kurulacak sistemle, rüzgar çiftliğini kullanım ömrü boyunca yaklaşık 33 milyon $  değerinde bir tasarruf sağlanması bekleniyor.

Innovate UK tarafından finanse edilen MIMRee (Aşırı Ortamlarda Çok Platformlu Muayene, Bakım ve Onarım) projesi, robotik, tahribatsız test, yapay zeka, uzay misyonu planlaması, deniz ve hava mühendisliği ve nano biyoteknoloji alanlarından uzmanlıklar içermekte. Açık deniz rüzgar operasyonlarının ve bakım görevlerinin otonom gemiler, hava araçları ve emekleme robotları tarafından yapılabilmesi hedeflenmekte.

Rüzgar Çiftliklerinin Bakımları İçin Otonom Robot Projesi

Rüzgar türbini kanatları üzerindeki inceleme ve onarım görevleri, genellikle aşırı koşullarda ve kısıtlı hava pencerelerinde çalışan iple erişim teknisyenleri tarafından gerçekleştirilir. Türbin arıza süresinin uzunluğu ve dolayısıyla enerji üretiminin kaybedilmesi, bu yaklaşımı kullanarak yüksek olabilirken, mürettebat transfer gemilerinin günlük kullanımı bir rüzgar çiftliğinin işletme ve bakım maliyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Endüstri ve akademik ortaklardan oluşan bir grup, bu yeni sistem için birlikte çalışma konusunda anlaştılar.  Bristol Üniversitesi’nden Dr. Tom Richardson ve girişimci Chris Cieslak tarafından icat edilen altı ayaklı tarama onarım robotu BladeBUG’ın geliştirdiği bir drone sistemi gibi Thales’in özerk gemisi de önemli bir rol oynayacak. Temel inovasyon zorluğu, bu birimleri planlama, iletişim kurma, veri paylaşma ve karmaşık bir görev zinciri üzerinde birlikte çalışma yeteneğine sahip bir ekibe kazandırmak olacak.

Proje kapsamında Manchester Üniversitesi’nden Dr. Simon Watson, bıçaklı paleti taşımak, yerleştirmek ve almak için bir sistemin geliştirilmesine öncülük edecek. Londra Kraliyet Holloway Üniversitesi’nden Dr. MIMRee tarafından iletilen veriler analiz edilecek ve gerektiğinde müdahale edilecek.

Açık deniz rüzgar çiftliklerini korumak için robot 'koruma gemisi'

Başarılı olduğu takdirde, otonom gemilerin misyonları başlatabilecek ve planlanabilecek. Robotların nereye yerleştirilmesi gerektiğini anlamak için rüzgar türbini kanatlarını haritalama ve taraması yapılması gerekbilir. Uçaktaki dronlar, bıçakların görsel ve hiperspektral görüntüleme muayenesini yapmak ve bıçakları yeniden yüzeyleştirmek için robotik bir kol kullanarak onarımları gerçekleştirmek için ve tarama robotlarını bıçağa taşımak için ana gemiden kalkacak (Dr.Sina Sareh’in Royal’deki ısmarlama ekibi tarafından yaratıldı) Sanat Koleji Robotik Laboratuvarı). İleri teknoloji ürünü Wootzano tarafından geliştirilen elektronik bir kaplama, yüzeyi “hissedecek” ve bıçak yüzey yapısı hakkında daha derin bir veri toplayacaktır.

Plant Integrity Baş Proje Lideri Martin Bourton şunları ekledi: “İngiltere sularında otonom bir ana gemi ve robot mürettebatının denize açıldığı an, dünyada bir ilk olacak – ve muhtemelen deniz, petrol, gaz ve savunma endüstrileri için bir oyun değiştirici olacak. Projenin kapsamında, açık deniz rüzgar endüstrisi için hayati sorunları çözmeye odaklanılırken, farklı mekanik, sensör ve robotik zeka kombinasyonlarını test edebilmenin yeni uygulamalar için fırsatlar sunacağını umuyoruz ” dedi.

Önümüzdeki iki yıl boyunca MIMRee projesi üzerinde çalışan sekiz akademik ve endüstri ortağı:

  • Plant Integrity Ltd
  • Offshore Renewable Energy Catapult
  • Thales
  • Wootzano Ltd
  • The University of Bristol
  • The University of Manchester
  • Royal Holloway, The University of London
  • The Royal College of Art

Kaynak: Rechargenews.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.