Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Genel / Radyasyondan Etkilenmeden Tümörlerin Teşhisi Artık Mümkün

Radyasyondan Etkilenmeden Tümörlerin Teşhisi Artık Mümkün

Standford Üniversitesindeki araştırmacılar, kanser tespitinde hastaları radyasyona maruz bırakmadan uygulanabilecek bir metod geliştirdiler. Geliştirilen yöntem ile hastalıkların tespit sürecinde kişilerin radyasyona maruz kalmaları engellendiği için gelecekte radyasyonlu tedavi yönteminin yan etkilerinin oluşma olasılığını önemli miktarda azaltmakta.

Yeni yöntemde tümörleri bulmak için manyetik rezonans görüntüleme yöntemi modifikasyonla geliştirilmiş. MRI temelli metod iyonize radyasyon tespit yöntemi ile aynı teşhis seviyesine sahip.

Manyetik rezonans görüntüleme makinası
Manyetik rezonans görüntüleme makinası – Resim © uwimages / Fotolia

Özellikle çocuklarda radyasyonlu tespit yöntemlerinin riskli olduğu düşünüldüğünde, “örneğin; çocuklarda uzun ömür nedeniyle tedavinin etkilerinin ilerleyen yaşlarda görülme olasılığı”, konunun önemi daha iyi anlaşılabilmektedir.

Bilim adamlarından Doçent Heike Daldrup-Link: “Hastalara sıfır radyasyonla kanser tespit yöntemini uygulayabileceğimiz için çok heyecanlıyız. “dedi.

Çalışma yaşları 8 ile 33 yaş arasında 22 lenfoma ve sarkoma hastası üzerinde yapıldı. Gelecekte ilgili yöntemin daha farklı kanser türlerinin tespitinde kullanılması amaçlanıyor.

Kaynak: Sciencedaily

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.