Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Tarım ve Hayvancılık / Pestisit Karışımları, Düşünüldüğünden Çok Daha Büyük Bir Sorun

Pestisit Karışımları, Düşünüldüğünden Çok Daha Büyük Bir Sorun

Queensland Üniversitesi liderliğindeki yeni araştırmada, Büyük Bariyer Resifi’ne akan dere ve nehirlerdeki pestisit karışımlarının kapsamlı analizini ilk kez yapıldı.

UQ Yer ve Çevre Bilimleri Yüksekokulu’ndan Doç. Michael Warne ve ekibi, çalışmayı dört yıl boyunca Büyük Bariyer Resifi lagününe akan 15 su yolundan 2600 su örneğini alarak ve analiz ederek yaptılar. Dr Warne: “Birçok su örneğinin karışım içereceğini az çok tahmin etsek de, her örneğin böcek ilacı karışımları içerdiğini ve içeridiği karışım oranlarını görünce şok olduk. Su numunelerin %99,8’inde 20’ye kadar pestisit içeren böcek ilacı karışımı bulduk” dedi.

Pestisit Karışımları, Düşünüldüğünden Çok Daha Büyük Bir Sorun 1

Wayne: “Pestisit karışımları ile ilgili sorun, pestisit sayısı arttıkça su ekosistemleri üzerindeki etkinin artmasıdır. Bu çalışma, nehirlerin ağzındaki suda yaşayan organizmaların en az yüzde 99’unu tüm pestisitlerin olumsuz etkilerinden korumayı amaçlayan, Resif 2050 Su Kalitesini Geliştirme Planı’na pestisit azaltma hedefinin dahil edilmesini özellikle önermektedir” diye ekledi.

Çalışmada, pestisit ve pestisit karışımları sorununu çözmenin en iyi yolunun arazi yöneticileriyle çalışmak, bilgi paylaşmak ve pestisit yönetimi uygulamalarını geliştirmelerine yardımcı olmak olduğunu ifade edildi. Yapılan projede, pestisit yönetimini ve uygulamasını geliştirmek, ekipmanı yükseltmek, pestisit kullanımını azaltmak ve daha düşük riskli pestisit kullanmaya geçmek için Barratta Creek ve Plane River havzalarındaki 70 şeker kamışı çiftçisi ile birlikte çalışılmakta.

Pestisit Karışımları, Düşünüldüğünden Çok Daha Büyük Bir Sorun

Wayne: “Çiftçilerin bilimle etkileşimde bulunmak için çok istekli olduklarını gördük – bu zorluğu benimsediler ve gelişime doğru önemli adımlar atıyorlar. Bu projeyi, daha fazla çiftçiyi daha fazla su toplama alanına dahil etmek ve su yollarındaki pestisit kayıplarını azaltma konusunda daha hızlı ilerleme sağlamak için genişletmek istiyoruz. Her zaman umut vardır, ancak bu çalışma pestisit durumunun daha önce tahmin edilenden çok daha karmaşık olduğunu ortaya koymakta” dedi.

Makale: Analysis of pesticide mixtures discharged to the lagoon of the Great Barrier Reef, Australia. Environmental Pollution, 2020; 265: 114088 DOI: 10.1016/j.envpol.2020.114088

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.