Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Enerji / Güneş Enerjisi / Perovskit Güneş Pilleri Daha Mı Verimli ?

Perovskit Güneş Pilleri Daha Mı Verimli ?

Güneş enerjisi hücrelerinin geleceğinde silikon yerine daha çok perovskite olarak bilinen bileşik mineral olan kalsiyum titanyum oksitin kullanılması öngörülmekte.

Cornell Üniversitesi mühendisleri, tamamen perovskit yapılara sahip güneş panellerindeki fotovoltaik gofretlerin, son teknoloji kristal silikondan yapılmış fotovoltaik hücrelerden ve ışığı emen yığılmış gözleme tarzı hücreler olan perovskit-silikon tandem hücrelerden daha iyi performans gösterdiğini keşfettiler.

Perovskit Güneş Pilleri Daha Mı Verimli 1

Science Advances’te yayımlanan araştırmada, ilk enerji yatırımında silikon bazlı güneş panellerine göre daha hızlı geri dönüş sağlamanın yanı sıra, tüm perovskit güneş pilleri üretim sürecinde daha az enerji tükettikleri için iklim değişikliğini hafiflettiği ifade edildi.

Cornell Enerji Sistemleri Mühendisliği Profesörü Fengqi You: “Güneş panelleri için katmanlı tandem hücreler daha fazla verimlilik sunmakta” dedi. “Yüksek Performanslı Perovskite Tandem Güneş Pillerinin Yaşam Döngüsü Enerji Kullanımı ve Çevresel Etkileri” başlıklı makalede, silikon ve perovskitlerden yapılmış modern tandem güneş pillerinin enerji ve yaşam döngüsü çevresel etkilerini karşılaştırıldı. Perovskite, güneş panellerinin imalatı sırasında daha az işleme ve çok daha az ısı veya basınca ihtiyaç duyduğu gösterildi.

Silikon bazlı fotovoltaiklerin ilk yatırım maliyetinin yüksek olması nedeniyle, en iyimser senaryoda bu yatırımınların geri dönüşümü yaklaşık 18 ay sürer. Araştırmacılara göre, tamamen perovskit tandem konfigürasyonuna sahip bir güneş pili gofreti, yatırım için sadece dört ayda geri dönüşümünü sağlayabilmekte.

Perovskit Güneş Pilleri Daha Mı Verimli

Ayrıca güneş panelleri sonsuza kadar dayacağından, onlarca yıllık hizmetin ardından, silikon güneş panelleri daha az verimli hale gelir ve kullanımdan kaldırılması gerekir. Üretim aşamasında olduğu gibi, geri dönüşüm için silikon panellerin parçalanması enerji yoğun bir iştir. Perovskite hücreleri ise daha kolay geri dönüştürülebilir.

Çalışmada perovskite güneş pili üretimini ölçeklenebilir hale getirmek için malzemeleri ve işleme adımlarını geliştirmenin, sürdürülebilir tandem güneş pilleri geliştirmek için de kritik önem taşıdığı ifade edildi.

Makale: Life cycle energy use and environmental implications of high-performance perovskite tandem solar cells. Science Advances, 2020; 6 (31): eabb0055 DOI: 10.1126/sciadv.abb0055

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.