Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Parçacıklardan Malzeme Üretim Sürecinde Önemli Bir Adım Daha Atıldı

Parçacıklardan Malzeme Üretim Sürecinde Önemli Bir Adım Daha Atıldı

Science Advances’te yeni yayınlanan bir makalede bilim insanları nanoselülozların, oldukça sağlam malzemeler oluşturmak için, parçacıkların etrafında farklı şekillerde nasıl organize olabileceklerini açıkladılar. Makalenin ana yazarı Dr. Bruno Mattos, tüm partikül tipleri için nanoselülozlar ile sabit ve kontrollü bir şekilde yüksek kohezyon uyumu sağlayabildiklerini ve bu tür güçlü bağlanma özellikleri nedeniyle malzemelerin şimdi öngörülebilir özelliklerle inşa edilebilip kolayca tasarlanabileceğini ifade etti. (Kohezyon, aynı türdeki moleküllerin birbirini çekmesi, bir maddenin kendi kendine yapışması yani birbirini tutması olarak tanımlanabilir.)

Parçacıklardan Malzeme Üretim Sürecinde Önemli Bir Adım Daha Atıldı, nanfibril, Nanoselüloz

Nanoselülozun bir bağlayıcı bileşen olarak kullanılması ile nano ölçekte, verilen parçacıklara göre uyarlanan ağların oluşturulması sağlanabilir. Nanoselülozlar mikrometrik partikülleri bağlarlar. Nanoselüloz ayrıca nanopartiküller gibi daha küçük partikülleri tutmak için de küçük ağlar oluşturabilir.

Çalışmada bitkilerden ekstrakte edilen nanofiberler, parçacıkların çeşitli fonksiyonel veya yapısal malzemeler oluşturması için bağlayıcılar olarak kullanılmıştır. Ekip, 20 nm çapında küçük partiküllerden 20.000 daha büyük partiküllere kadar malzeme üretiminde ölçeklenebilirlik elde etmek için bir yöntem geliştirmiştir. Ayrıca, fırıncı mayası gibi canlı varlıklara metalik nanoparçacıklar gibi eylemsiz parçacıkların birleştirilebileceği gösterilmiştir.

Takım lideri Prof. Orlando Rojas: “Bu çalışma; kolloidal bilim, malzeme geliştirme ve üretim arasındaki ilişkiye yönelik yeni bir alternatif sunmaktadır” dedi.

Makale: B. D. Mattos, B. L. Tardy, L. G. Greca, T. Kämäräinen, W. Xiang, O. Cusola, W. L. E. Magalhães, O. J. Rojas. Nanofibrillar networks enable universal assembly of superstructured particle constructs. Science Advances, 2020; 6 (19): eaaz7328 DOI: 10.1126/sciadv.aaz7328

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.