Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Biyoteknoloji / Örümcek Ağının Özellikleri Keşfedildi

Örümcek Ağının Özellikleri Keşfedildi

Araştırmalar sonucunda doğanın bir harikası olan örümcek ağının davranışsal özellikleri tespit edilmek amacıyla  tüm elastik özellikleri ölçüldü. Çalışma sonuçları biyoteknoloji alanındaki çalışmalarda ilham kaynağı olabileceği söylemekte.

Bilindiği üzere ipek doğada bulunan en güçlü lif; uzatıldığında, kıvrıldığında, ıslatıldığında ve kurutulduğunda hiçbir şekilde yapısı bozulmamaktadır. Çelikten 5 kat daha sağlam olan ve mevcut uzunluğunun 3 katına kadar esneyebilen bu mucize lif, günümüzde can yeleklerinde kullanılmaktadır.

Sağda Lazer Işını Gönderilmemiş Örümcek Ağı, Solda Koski'nin Sistemi Kullanılarak Lazer Işını Gönderilerek Tespit Edilmiş Örümcek Ağının Lif Yapısı ( Kristie Koski, Stanford University)
Sağda Lazer Işını Gönderilmemiş Örümcek Ağı, Solda Koski’nin Sistemi Kullanılarak Lazer Işını Gönderilerek Tespit Edilmiş Örümcek Ağının Lif Yapısı ( Kristie Koski, Stanford University)

Stanford ‘da post doktoralı akademisyen Kristie Koski spektroskopisi tekniğini kullanarak fiziksel temas olmaksızın örümcek ağının elastik davranışlarını ölçmeyi başardı.Bu teknik ile sayesinde örümcek ağına herhangi bir müdahalede bulunmadan inceleme yapılabilmekte, buda ölçüm değerlerinin doğruluğu açısından çok önemli.

Lifin özellikleri 5 elastik sabit ile açıklanmakta. Uygulanan çekme, bükme ve farklı yönden gelen zorlanmalara bağlı değişen 5 farklı elastikiyet ilk kez bu deneyde herhangi başka bir etki altında kalmadan ölçülebildi. Daha önceki çalışmalarda bu 5 özellikten aynı zamanda sadece 1 veya 2 özellik ölçülebiliyordu.Koski  5 özelliğinde birden ölçülebilmesinin yapılan çalışmalarda daha doğru yönde bir ilerleme sağlayacağını belirtti. 
Bu teknik örümcek ağının üzerine gönderilene lazer ışını sayesinde oluşan ses dalgalarının spektrometre ile ölçülmesi esasına dayanmakta. Spektrometre farklı ses dalgası seslerini ölçerek lif üzerinde oluşturduğu etkiyi göstermekte.
Kaynak: Sciencedaily

Bir yorum

  1. vermiş olduğunuz bu güzel bilgiler için çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.