Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Sağlık ve Tıp / Ölü Nöronları Temizleyen Beynin Görüntüsü İlk Kez Çekildi

Ölü Nöronları Temizleyen Beynin Görüntüsü İlk Kez Çekildi

Sisteminde oluşabilecek ölü ve toksik nöronları bertaraf etmek için, beynimizin özel bir sistemine sahip olduğu bilinmektedir. Şimdiye kadar varlığı bilinen ama görüntülenemeyen bu süreçle ilgili, bilim insanları fareler üzerinde yaptıkları son laboratuvar testlerinde, beynin ölü nöronları temizleme ve bertaraf etme sürecini ilk kez görüntülediler.

Connecticut’taki Yale Tıp Fakültesi’nden nörolog Jaime Grutzendler: “Ölü nöronların nasıl temizlendiğini ve beynin bunlara nasıl tepki verdiği ile alakalı bilmediğimiz çok şey var. Bu yüzden yeni araştırmanın “henüz birçok testle doğrulama süreci devam etse bile”, ileriye dönük yapılacak birçok araştırma için önemli bir adım olabileceğini düşünmekteyiz. İnsan ve fare beyni benzer şekilde çalışmaktadır. Canlı bir memeli beyninde ilk kez bu tespitin yapılması, insan beyni araştırmalarına ışık tutabilir” dedi.

Figure 3 - 4

Ekip, beyindeki temizlik işini yapmaktan sorumlu glia hücrelere (merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sisteminde bulunan nöron olmayan hücreler) odaklandı; bir farede apoptoz (hücre ölümü) aşamasında, 2Phatal adlı bir teknik kullanarak tek bir beyin hücresi hedeflendi ve daha sonra floresan belirteçleri kullanarak glia hücrelerin yolu takip edildi.

Üç tip glia hücrenin – mikroglia, astrositler ve NG2 hücrelerinin – hem ölü nöronu hem de beynin geri kalanına herhangi bir bağlantı yolunu kaldıran yüksek derecede koordine edilmiş bir hücre çıkarma işlemine dahil olduğu tespit edildi. Araştırmacılar, bir mikroglia’nın nöron gövdesini ve ana dallarını (dendritler) içine aldığını gözlemlediler ve NG2’nin ölü hücre kalıntılarının yayılmasını önlemesine yardımcı olabilme olasığının bulunduğunu keşfettiler.

Çalışmanın, gelecekteki araştırmalar için önemli bir fırsat olduğu düşünülmekte. Bu sayede, beynin bertaraf sisteminde zamanla yavaşlama hatta bozulma başladığında, uzmanların süreç hakkında daha fazla bilgi edinebileceği öngörülmekte. Bir gün, sadece yaşlı insanlarda değil, aynı zamanda kafaya travma geçirenler de dahil olmak üzere birçok beyin hastalıklarında yeni tedavilerin geliştirilebileceği öngörülmekte.

Yale Tıp Fakültesi’nden nörolog Eyiyemisi Damisah da: “Hücre ölümü beyin hastalıklarında çok yaygın. Sürecin daha detaylı anlaşılması, yaralı bir beyindeki kafa travmasından inme ve diğer koşullara hücre ölümünün nasıl ele alınacağı konusunda fikir verebilir” dedi.

Makale: Astrocytes and microglia play orchestrated roles and respect phagocytic territories during neuronal corpse removal in vivo, Science Advances  26 Jun 2020, Vol. 6, no. 26, eaba3239, DOI: 10.1126/sciadv.aba3239

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.