Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Sağlık ve Tıp / Oksitosin Alzheimer Gibi Bilişsel Bozuklukların Tedavisinde Kullanılabilir

Oksitosin Alzheimer Gibi Bilişsel Bozuklukların Tedavisinde Kullanılabilir

Alzheimer hastalığı, bir kişinin beynindeki sinir hücrelerinin (nöronlar) ve aralarındaki bağlantıların yavaş yavaş dejenere olduğu, ciddi hafıza kaybına, zihinsel eksikliklere ve motor becerilerde ve iletişimde bozulmaya neden olduğu ilerleyici bir hastalıktır. Alzheimer’ın ana nedenlerinden biri, aktivitelerini engelleyen ve dejenerasyonlarını tetikleyen, beyindeki nöronların etrafındaki kümelerde Amiloid β (Aβ) adı verilen bir proteinin birikmesidir.

Hayvan modellerinde yapılan araştırmalar, hipokampusta Aβ’nin beynin ana öğrenme ve hafıza merkezinde agregasyonunun (toplanma, kümeleşme) arttırılmasının, buradaki nöronların sinyal iletim potansiyelinde bir azalmaya neden olduğunu bulmuştur. Bu dejenerasyon, sinapsların (nöronlar arasındaki sinyal değişim bölgesi) zaman içinde sinyalleme aktivitesindeki bir artışa veya azalmaya uyum sağlama yeteneği olan ‘sinaptik plastisite’ olarak adlandırılan nöronların spesifik bir özelliğini etkilemektedir.

Oksitosin Alzheimer Gibi Bilişsel Bozuklukların Tedavisinde Kullanılabilir

Sinaptik plastisite, hipokampusta öğrenme ve bilişsel işlevlerin gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle Aβ ve bilişsel bellek ve eksikliklere neden olma rolü Alzheimer için tedavi bulmayı amaçlayan birçok araştırmanın odağı olmuştur.

Tokyo Bilim Üniversitesi’nden Profesör Akiyoshi Saitoh liderliğindeki Japonya’dan bir bilim insanı ekibi bu kapsamda, kadın üreme sistemindeki rolü ve aşk duygularını teşvik etmede geleneksel olarak bilinen bir hormon olan oksitosini incelediler. Profesör Saitoh: “Oksitosinin son zamanlarda öğrenme ve hafıza performansının düzenlenmesinde rol oynadığı bulunmuştur, ancak şimdiye kadar yapılan hiçbir çalışma, oksitosinin Aβ kaynaklı bilişsel bozukluk üzerindeki etkisine değinilmemiştir” dedi. Prof. Saitoh ve ekibinin çalışması Biochemical and Biophysical Research Communications dergisinde yayımlandı.

Çalışmalarında, Prof Saitoh ve ekibi ilk önce fare hipokampüsünün dilimlerini Aβ ile perfüze ederek, (Perfüzyondoku, organ ve hücrelerin beslenmesi) Aβ’nin dilimlerdeki nöronların sinyalleme yeteneklerinin azalmasına veya diğer bir deyişle sinaptik plastisitelerini bozmasına neden olduğunu doğruladı. Bununla birlikte, oksitosin ile ilave perfüzyonda ise, sinyalleme yetenekleri artmıştır. Bu da oksitosinin Ap’nin neden olduğu sinaptik plastisitenin bozulmasını tersine çevirebileceğini düşündü. Oksitosinin bunu nasıl başardığını bulmak için bir dizi deney yapıldı.

Oxytocin, Oxt, peptide hormone and neuropeptide molecule. Structural chemical formula on the dark blue background. Vector illustration

Normal bir beyinde, oksitosin, oksitosin reseptörleri adı verilen beyin hücrelerinin zarlarındaki özel yapılara bağlanarak etki eder. Bilim adamları, oksitosinin bu reseptörlere bağlanmadan Aβ kaynaklı sinaptik plastisite bozulmasını tersine çevirip ters çeviremediğini görmek için fare hipokampus dilimleri içinde bu reseptörleri yapay olarak bloke ettiler. Beklenen şekilde, reseptörler bloke edildiğinde, oksitosin Aβ’nin etkisini tersine çeviremedi, bu da bu reseptörlerin oksitosinin etkili olması için gerekli olduğunu gösterir. Ek olarak, oksitosinin kendisinin hipokampusta sinaptik plastisite üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını, ancak bir şekilde Aβ ‘nin kötü etkilerini tersine çevirebildiğini buldular.

Prof Saitoh: “Bu, dünyada oksitosinin fare hipokampusunda Aβ ile indüklenen bozuklukları tersine çevirebileceğini gösteren ilk çalışmadır. Bu sadece bir ilk adım ve insanlar için oksitosini Alzheimer için bir ilaca çevirmeden önce yeterli bilgi toplanması için hayvan modellerinde daha ileri araştırmalar yapılmaya devam edilmelidir. Şu anda demansı tedavi etmek için yeterince tatmin edici ilaç yoktur ve yeni etki mekanizmalarına sahip yeni terapiler istenmektedir. Çalışmamız, oksitosinin ilişkili hafıza kaybının tedavisi için yeni bir terapötik modalite olabileceğini ilginç bir şekilde ortaya koymaktadır. Bulgularımızın Alzheimer hastalığının neden olduğu demans tedavisi için yeni ilaçların yaratılmasında yeni bir yol açmasını umuyoruz” dedi.

Makale: Oxytocin reverses Aβ-induced impairment of hippocampal synaptic plasticity in mice, Biochemical and Biophysical Research Communications (2020). DOI: 10.1016/j.bbrc.2020.04.046

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.